Кандидатурите за български еврокомисар, предложени от политическите сили, вече са ясни. „процедурата е фасадна и тя цели да подсили легитимността на това служебно правителство“, заяви в предаването „Тази сутрин“ бившият министър по европейските въпроси Гергана Паси.

Номинацията на ГЕРБ-СДС е Екатерина Захариева, която е бивш министър и вицепремиер в правителствата на Бойко Борисов.

Предложението на ПП-ДБ е бившият екоминистър Юлиян Попов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Възраждане“ предлагат нашата кандидатура за Брюксел да бъде Виктор Папазов – създателят на Фондова борса.

Снимка: bTV

Бившият евродепутат и настоящ народен представител Искра Михайлова е издигната от ДПС-Пеевски.

БСП пък предлага Драгомир Стойнев, а ако страната ни получи ресор „Енергетика“ – Цветелина Пенкова, настоящ евродепутат.

Снимка: bTV

Бившият зам.-външен министър Велислава Петрова пък е номинацията на партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“.

С част от тези хора служебният премиер Димитър Главчев вече се срещна, а докато се подаваха тези имена се появи и неофициалната информация, че България ще получи ресор „Регионална политика“.

Източниците на кореспондента на bTV в Брюксел – Десислава Минчева, не потвърждават тази информация. Бъдещата Европейска комисия (ЕК) търси баланс – както политически и географски, ката и между половете.  

„Източници от институцията обясниха, че сега се прави матрицата и промени по нея има всеки ден, защото при всяка една промяна на даден политик води до промяна на цялата матрица“, обясни Десислава Минчева.

Основната причина за непрекъснато разместване е, че към момента кандидатурите на мъже са 17, което е изключителен дисбаланс, за който ще се търси решение. Очаква се някои държави да сменят номинацията си и да предложат жена, ако в замяна им бъде даден по-влиятелна позиция.

„Досега не сме имали такъв голям интерес от страна на партиите във връзка с номинирането на български еврокомисар. Мисля, че такъв тип иновация е била прилагана и някъде в друга държава в Европа. Но разбирам и аргументите на служебния кабинет, който би трябвало да бъде предпазлив относно дългосрочни решения“, коментира темата дипломатът Гергана Паси.

Снимка: bTV

Според бившия министър по европейските въпроси целият този процес по номинирането прилича повече на кастинг, отколкото на едно по-задълбочено обмисляне на това, кой би бил най-естественият български еврокомисар.

„България е в Европейският съюз вече 17 години и ние все още нямаме отговор на въпроса: Кой е голямата ни цел, която преследваме в този Евросъюз? Това, което се прави в момента, е уплътняване на процеса и въвличането на публиката в него. Европейските въпроси в по-голямата си част не са въпрос на дипломация и външна политика. Те са въпрос на вътрешна политика“, коментира още Гергана Паси.