На територията на страната има 72 619 адреса, на които са регистрирани шест и повече пълнолетни лица, които са включени в избирателните списъци за местните избори на 29 октомври, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
На 1697 адреса са регистрирани 20 и повече пълнолетни лица. Информацията е от доклад за извършена от Главна дирекция ГРАО в МРРБ справка за адреси. Данните са извлечени от масивите, генерирани за отпечатване на избирателните списъци, и включват лица с постоянен и настоящ адрес.
От данните става ясно, че през годините местните власти са допуснали регистрациите. Така например къща във Видин побира 25 пълнолетни граждани, в гр. Русе – 59, във Варна – 84.
Друга къща в Разлог пък е дом на 142 пълнолетни лица.
На ул. „Тунджа“ №2 в гр. Горна Оряховица живеят 138 избиратели, въпреки, че на посочения адрес няма сграда, а поле.
Къща в Монтана пък приютява 172 български граждани, друга в гр. Стамболийски – 652.
На тясно живеят и в къща в Пловдив, в която са регистрирани 194 избиратели.
В апартамент на ет. 2 в блок в кв. Сухата река в София се „ширят“ 83 пълнолетни съграждани, а в друг в ж. к. Люлин на ет. 5 живеят 99 избиратели.
В двете махали на с. Плетена (Сатовча) са регистрирани съответно 727 и 796 лица, а в тази на с. Долно Осеново (Симитли) - 812 избиратели.
Защо „гъстонаселените“ адреси са проблем за изборите?
Съгласно разпоредбите на Закона за гражданската регистрация, броят на лицата, които могат да се регистрират по постоянен и/или настоящ адрес на адреса на едно жилище, не може да надвишава двукратния брой на лицата, които обичайно могат да обитават съответното жилище.
Допуска се трикратно надвишаване на броя на лицата, ако „жилището се обитава само от роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до втора степен включително“.
По смисъла на Закона за гражданската регистрация, министърът на регионалното развитие и благоустройството няма правомощия по извършване на проверка по обстоятелствата за съответното вписване. Такава проверка може да инициират кметовете на общини по писмен сигнал, както и областните управители.
Предвид малкото оставащо време до изборите и с оглед на извършване на навременни действия, министър Цеков изпрати изготвения от ГРАО доклад заедно с приложенията в него на министър-председателя.
Регионалният министър Андрей Цеков сезира във вторник премиера акад. Денков и за необичайно голям брой регистрации в малки населени места преди местния вот.
В общо 343 населени места, предимно села, в които се избира кмет на кметство, има необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес и съответно на заявленията за гласуване по настоящ адрес.
Още тогава министър-председателят e възложил с писмо на областните управители да задвижат необходимите процедури, за да се извършат проверките.