Постигнатият имунизационен обхват със задължителни ваксини остава по-нисък в сравнение с търсения. Това е извод от доклад на Националния център по заразни и паразитни болести, който разглежда ваксинационното покритие и заболеваемостта у нас в периода 2019 – 2023 г. и с който bTV разполага.

На хиляди деца не се поставят задължителните имунизации, а регионалните здравни инспекции оправдават резултатите с миграцията на население, отказа от имунизации, административни пречки, заобикаляне на правилата в детски заведения и прием на деца с непълен имунизационен статус.

Заключението е ясно – тези причини допринасят за намаляването на колективния имунитет срещу конкретни ваксинопредотвратими инфекции.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какво казват числата

Около 7% от децата, подлежащи на имунизация у нас, остават извън обхвата на националната програма. Въпреки това, с изключение на ваксините за пневмококова инфекция и туберколоза, при другите задължителни препарати, се отчита минимално повишаване на ваксинираните. В доклада се посочва, че COVID-19 е оказал негативно влияние върху изпълнението на имунизациите в България.

Категорично се заявява, че неимунизираните деца са основно по причини от немедицински характер – отказ на родители.

Снимка: НЦЗПБ

Ваксината за туберкулоза – БЦЖ, се слага още в родилния дом, през първите 48 часа. На реимунизация подлежат децата на 7 г. По официални данни обаче, през 2023 г. на 1,691 новородени не са ваксинирани с препарата или 96,5% са получили задължителната имунизация при раждането си.

През 2023 г. 53 271 деца са подлежали на имунизация срещу дифтерия, тетанус и коклюш, тя е приложена обаче на 49 218 или 4053 са останали извън обсега. Имунизациите срещу хепатит Б са обхванали 92,3% от подлежащите на ваксинация.

Имунизацията срещу морбили, паротит и рубеола е обхванала 91,6% от децата, като има области в страната, където числата са под средните – Търговище, Сливен и Варна. В Перник пък са първенци по поставени дози. През годината не са имунизирани с първи прием общо 4 712 деца, от които поради медицински противопоказания – 1 853, поради отказ от имунизация - 40, а останалите 2 819 са по причини от немедицински характер.

Снимка: НЦЗПБ

Според статистиката, обхватът при реимунизация пада на 87,4 през 2023 г. При реимунизацията на 12-годишна възраст поради медицински противопоказания не са имунизирани 1694 ученици, поради отказ - 208, а поради други немедицнски причини - 5904, или общо 7806 деца не са получили втора доза.

През годините имунизацията срещу пневмококова инфекция  се задържа на нива от около 86-87%. От доклада се вижда обаче, че при реимунизацията цифрите се увеличават или повече деца остават извън обхвата. Първи прием не са получили 3405 деца, втори – 4406 и трети – 6566.

И докато при задължителните ваксини се поддържа сравнително стабилно ниво на обхвата, не така седи въпросът с препоръчителните. През 2023 г. са обхванати едва 6,2% от децата, подлежащи на ваксинация срещу рак на маточната шийка. На 1220 момичета на възраст между 10 и 13 г. е поставен препарат срещу човешки папилома вирус.

Повишаване на заболеваемостта

Докладът показва още, че има скок в заболеваемостта от Хепатит Б, коклюш и менингит. Вглеждайки се по-детайлно виждаме, че през 2021 г. случаите на т.н. „магарешка кашлица“ са само 3, през 2023 г. обаче се отчита значителен ръст – 23.  През 2024 г. заболяването предизвика паника сред родителите у нас – регистрирани бяха 843 случая на коклюш само до май месец, според данни, изнесени в медиите. Бяха въведени противоепидемични мерки заради двата смъртни случая, и двата – при кърмачета на около 1 месец в Кюстендил, без поставени ваксини. Редица деца изкараха тежко заболяването и благодарение на спешната медицинска намеса бяха спасени.

Същата тенденция се забелязва и при Хепатит Б – през 2021 г. има 83 заболели, две години по-късно са 246. Експерти обясняват повишаването с по-слаби хигиенни мерки след отпадане на COVID рестрикциите.

Снимка: НЦЗПБ

При менингита се отчита също увеличение. Случаите на заразното заболяване през 2021 г. са 3, през 2023 г. – 20. За 2024 г. не разполагаме с официални данни, но по изнесена в медиите информация виждаме над 3 пъти увеличение – 73 случая. През тази година беше регистриран и фатален изход при 11-месечно бебе от София, заразено с менингококова болест, други две деца бяха хоспитализирани в тежко състояние.

Според доклада, не са регистрирани заболявания от дифтерия, полиомиелит, морбили, рубеола вкл. вродена рубеола.

Отговорът на специалистите: Говори доц. Христина Бацелова

Дезинформация и спекулации, свързани с ваксините, отказват родителите от задължителните имунизации за децата им, четем в доклада на НЦЗПБ. Според епидемиолога доц. Христина Бацелова това явление се наблюдава предимно в Източна Европа, а основна вина за тази тенденция имат медицинските лица, които разпространяват фалшива информация.

Снимка: bTV

„Антиваксърството в България до голяма степен започна заради разпространение на дезинформация от страна на медицински лица, видяхме го и по време на пандемията от COVID-19. Най-сериозната дезинформация се разпространяваше от медицински лица. Нерядко пациенти идват при мен да се ваксинират срещу варицела, защото други медицински лица са ги посъветвали: „по-добре да „изкара“ детето варицела“, каза епидемиологът.

По думите ѝ не може лекар да препоръча инфекциозно заболяване да се изкара от дете. „Най-тежките случаи – на енцефалит и смърт са точно в детска възраст. Не знам защо в България продължава да се смята, че варицела се кара леко и е по-добре в детската градина децата да я преболедуват. Варицелата е руска рулетка – не можем да знаем при кое дете как ще протече. При някои протича леко, при други – със смърт. Категорично, това не е заболяване, което дете трябва да боледува“, допълва тя.

Епидемиологът обясни, че след преболедуване, вирусът на варицелата остава в човешкия организъм, като съществува над 30% риск след това да се изяви херпес „Зостер“, който рецидивира и може да многократно да се реактивира вирусът.

Доц. Бацелова заяви, че у нас няма регистър колко хора са си сложили препоръчителни ваксини. Може да се спекулира единствено по данни от аптечната мрежа – колко препарата са били купени. По думите ѝ санкциите за непоставена задължителна ваксина не работя и се заобикалят. Според нея може да увеличи обхвата на поставените ваксини единствено чрез информационни кампании за ползите.

Снимка: EPA/iStock

По закон, родители, които не са сложили задължителните ваксини на детето си подлежат на глоба от 50 до 100лв. при първо нарушение и от 100 до 200 лв. при второ нарушение. За деца под 1 година, при подадена декларация за месечни помощи, липсата на документ за извършени имунизации може да доведе до спиране на помощите, а неваксинирани деца трябва да останат извън детските градини. Лекарите, непоставили ваксините, също подлежат на санкция.

Кога не се слага ваксина

Ваксините в имунизационния календар за съвместими по между си, категорична е доц. Бацелова. Интервалите са така определени, че да се изгради имунитет към съответните заболявания и са безопасни, прилагайки ги заедно. Може да приложим толкова ваксини в един и същи ден, колкото преценим, че е необходимо. В държави като Швейцария и Великобритания поставят и по 4 ваксини на едно посещение.

Противопоказанията да не се слага имунизация зависят от това дали ваксината е „жива“ и са свързани с имунния дефицит, алергии и детето да няма остро инфекциозно заболяване към момента на апликацията.

Снимка: EPA/iStock

„Това, че му е запушен носа, подкашля или го драска гърлото не е противопоказание. Дори в кратката характеристика на повечето ваксини пише, че при температура до 38 градуса спокойно могат да се поставят“, каза доц. Бацелова.

Експертът поясни, че не е необходимо да се взима кръв и урина за изследване преди ваксинация на дете. „Това е мъчение за детето, ненужно е. Лекарят преценява към деня на ваксинация. Имунната система на едно дете може да се справи с толкова антигени, колкото навлязат в човешкия организъм, може да отговори с много добър имунен отговор до над 10 хил. антигена, въведени в един и същи момент в човешкия организъм. “

Доц. Бацелова обясни, че живите ваксини се прилагат с поне 30 дни интервал, за да има време за изграждане на имунна защита.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK