Ръст на заразените с COVID-19. Това показват последните данни на Единния информационен портал.

Повишен интерес има към ваксините - общо поставените дози за 24 часа са 230. Защо обаче лични лекари в Пловдив масово  отказват да имунизират срещу коронавируса?

Петя Славова чака на опашка пред здравната инспекция, за да ѝ поставят ваксина срещу COVID-19. Личният ѝ лекар отказал да го направи.

„Личният лекар засега казва, че няма да има за COVID-19. Не знам. Другата седмица - за грипа, ще ходя при личния лекар. Нямат интерес сигурно - не се заплаща сигурно за COVID-19, предполагам“, обяснява Петя от Пловдив.

Заедно с нея ред пазят още десетки възрастни хора, които идват и от околните села. „Живея на 50 метра от личния си лекар, много по-удобно щеше да е, но не стана работата“, коментира и Апостол Апостолов.

Общопрактикуващите медици получават по 10 лева на поставена ваксина срещу COVID-19. „За съжаление интересът от тяхна страна изобщо не е голям“, коментира темата и Милена Панайотова от РЗИ-Пловдив.

Количеството от един флакон трябва да бъде поставено на шестима в рамките на един ден, а често лекарите не успяват да съберат толкова желаещи.

„Самата организация става трудно и бавно - колегите трябва да съберат петима или шестима души, които са сигурни, че ще се ваксинират в рамките на деня, а не по някое време да решат, че ще се ваксинират“, пояснява Костадин Сотиров, който е председател на общопрактикуващите лекари в Пловдив.

Джипитата  не могат да преотстъпват  останалите дози от флакон на колега. Имунизацията срещу COVID-19 и срещу сезонния грип може да бъде едновременна, успокояват медици.

„Характерно за сезонния грип е рязкото начало, при него обикновено за часове от почти здраво състояние, пациентът повишава телесната си температура - до 38-39 градуса. При COVID-19 е характерно по-плавно начало, като болките в мускулите и ставите са първия симптом“, обяснява д-р Михаил Михов. Едновременната ваксинация не носи странични ефекти, допълва още лекарят.