Д-р Христиана Бацелова е специалист по Епидемиология на инфекциозните болести. Тя поставя първата в историята ваксина срещу COVID-19 в Пловдив. Участва активно в различни здравни кампании.

В „Жените на България“ д-р Бацелова разказва интересни неща за нейната дейност и дава ценни съвети за здравето ни.

По повод на случаите на менингококова инфекция напоследък, Бацелова казва, че менингококите се разпространяват сред хората, риск винаги съществува. „Заболелите с кличина изява са малко, но тук имаме сериозен проблем с така наречения айсбергов феномен- на повърхността се виждат малко заболели, а под повърхността са здравите носители, които не знаят, че са такива и могат да заразяват“, обяснява тя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите й сега е сезонът на варицелата. Това е заболяване, което в България се подценява много, а то също може да протича тежко. В момента има и други въздушнокапкови инфекции като скарлатина. Във всеки един сезон има инфекции, казва още Христиана.

Според Бацелова, много българи се страхуват от ваксините, защото не са реално запознати с това какво представляват ваксините и как взаимодействат с организма. „Това е един страх от неизвестното. Някога хората са се страхували от лунното затъмнение, защото не са знаели какво представлява. Имаме нужда от разпространение на повече достъпна информация относно ваксините, за това какво представлява взаимодействието между имунната система и антигените, добави лекарката.

Според нея пандемията ни показа, че както си живеем нормално изведнъж може да се случи нещо, което да обърне живота ни. Бяха тежки години, признава тя.

Христиана си спомня как е решила да се занимава с инфекциозни болести. „Като бях дете имахме касета с филм, който се казваше „Мостът Касандра“, в който се разказваше за двама терористи, които се опитваха да откраднат епруветки с вирус от Световната здравна организация. Единият се зарази и така се разпространи вируса. Често гледах този филм. Винаги са ми били интересни инфекциозните болести и така се случи, че влязох да уча това в университета“, разказва Бацелова.

Лекарката споделя, че достъпът до препоръчителни ваксини в България е труден. В други държави например като Австралия, сред младите жени ракът на шийката на матката е елиминиран като болест заради масовата ваксинация. В България немалка част от младите жени боледуват от този вид рак, за съжаление имаме и смъртни случаи. „Ваксинирала съм себе си и двете си дъщери с ваксината срещу рак на маточната шийка. У нас липсва превенцията на подобни заболявания“, казва тя.

По думите й САЩ пък залагат на масова ваксинация срещу варицела и херпес зостер. Германия, Великобритания и Испания са добре организирани с ваксините и проваксинално ориентирани.

Профилактиката е много важна, но лекари споделят, че много българи не си правят профилактични прегледи, категорична е Христиана.