Крачка напред у нас в борбата срещу човешкия папилома вирус, който може да причини рак на шийката на матката. Разширяват обхвата на Националната програма за профилактика на ракови заболявания, причинявани от вируса.
От тази година безплатно ще могат да бъдат ваксинирани не само момичета, но и момчетата. Условието е да не са навършили 14 години.
Планира се всяка година да се увеличава процентът на имунизирани срещу човешки папилома вирус. Целта е до 2030 г. обхватът да е 70% сред момичетата между 10 и 14 години и 40% сред момчетата на същата възраст.
Според специалисти 80 на сто от населението поне веднъж в живота си ще се срещне с някой от щамовете на човешкия папилома вирус.
Преди три години Антония Деветакова ваксинира дъщеря си срещу вируса. Досега за сина ѝ обаче такава възможност няма, затова той ще си постави ваксината в Нидерландия, където учи.
„След като разбрах, че съм носител и то на един от най-високорисковите щамове, съм много щастлива, че го направих за дъщеря си и много съжалявам, че не може да бъде направено в България и за сина ми“, споделя Антония Деветакова.
Човешкият папилома вирус, който се предава по полов път, е сред причинителите на рака на маточната шийка, както и на онкологични заболявания при мъжете. Много родители у нас обаче все още са скептични относно ваксинирането, разказва акушер-гинекологът д-р Светла Иванова.
„Въпреки че се опитвам да обясня поне аз на всички пациенти, че ваксината е като всички останали и ако тяхното дете няма противопоказания за другите ваксини, не би трябвало да има проблем и с тази ваксина“, добавя д-р Иванова.
„Преди известно време статистиката беше, че една жена на ден умира от рак на маточната шийка, но вече може би са по две. Пада и възрастовата граница, вече по 20-22-23 годишни момичета са с конизации или са на лъчелечение или са на химиотерапия“, алармира Лилия Асенова, председател на Национално сдружение за рака на маточната шийка.
В националната програма е заложено разширяване на ваксинационния обхват, като в следващите години поетапно ще се въвежда безплатна ваксинация и за момичета и жени между 15-21 години.
„В рамките на досегашния бюджет е осигурено започването на изпълнението. За следващите години също има разчети, те нарастват с годините, тъй като увеличаваме възрастовите групи на хората, които могат да се имунизират, ако желаят“, обяснява главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Лидер в борбата срещу човешкия папилома вирус е Австралия, където след въвеждането на ваксината процентът на заразените пада до 1 на 100.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK