Остра размяна на реплики между председателя на ДПС Мустафа Карадайъ и президента Румен Радев в началото на консултациите при държавния глава.

Поводът бе напускането на лидера на ДПС на заседанието на КСНС преди два дни. Кародйъ е напуснал, защото не е получил отговор за гражданството на  Кирил Петков и защото са обсъждали теми, които не са били в дневния ред.

Разговорът ескалира, след като президентът попита Мустафа Карадайъ коя е неговата родина по повод превода на негово изказване пред анадолските агенции.

Карадайъ обяви, че е излязъл от заседанието, защото не получил отговор от икономическия министър за гражданството му. Президентът му отговори. 

„Аз не мисля, че е удачно да повдигане тази тема гражданството означава не само да имаш паспорта да носиш България в сърцето си и цялото си сърце. Веднага попитах Кирил Петков: Коя е вашата родина майка - България или Канада и получих отговор: България. Вие ще ми кажете ли коя е родината майка за вас“, попита Радев.

„Моята родина е България и за 51 години, които имам, са доказателство за това но и прапрародината ни на базата исторически факти може да се окаже обща“, коментира председателят на ДПС.

Радев обърна внимание, че е чул друго негово изявление пред чужди власти преди няколко месеца и изрази надежди Карадйъ да е искрен в думите си. "Това е важно за България, за българските граждани, за българската политическа система", добави той.

Според Карадайъ лицемерието в политиката е основен инструмент в последните години. "Отношението към различните групи и различния аршин за разбирането на Конституцията на Република България е факт в момента", посочи председателят на ДПС.

Снимка: Ладислав Цветков

В спора се намеси и заместник-председателят Йордан Цонев като припомни, че този въпрос стои и за бесарабските българи в Молдова и Украйна. Цонев добави, че досега не се е позволявало двойно гражданство в управлението. 

"Не мога да остана безучастен, когато българският президент пита коя е родина майка на председателят на ДПС г-н Мустафа Карадайъ. Същия въпрос можем да зададем на бесарабските, молдовските, украинските българи. Те са родени там, коя е тяхната родина, тяхната прародина? Да питам тази част от българското общество, която е доказала, че носи България в сърцето си, Кирил Петков не ми е доказал, те избраха да останат, въпреки че бяха поругани. В Конституцията чувства няма. Там пише, че човек с двойно гражданство не може да бъде избиран за народен представител и за министър”, каза още Цонев.

Карадайъ коментира и че ясно разбира, че страната има нужда от редовен кабинет.

Снимка: Ладислав Цветков

„Ние ще дадем безусловната си подкрепа за съставяне на редовен кабинет, но имаме условие, от което няма да отстъпим. Възстановяване на нормалността в политиката и възстановяване на демокрацията в страната, като според нас това не може и не бива и да става с недемократични, незаконни и противоконституционни инструменти“, заяви той. 

Карадайъ обясни и че осъзнава, че страната е пред поредица от кризи.

„Страната е изправена пред множество кризи – здравна, социална, икономическа, евентуално и финансова, но момента е факт и политическата криза. Очертават се и допълнителни кризи, които да се предизвикват от поведението на различни фактори в политическите процес в страната. След изборите за 45-то НС българските граждани заявиха промяна, а ние, че страната има нужда от стабилност“, коментира Карадайъ.

„Тогава заявихме безусловна подкрепа на новите партии в НС, за да има редовен кабинет. След изборите за 46-то НС тази позиция малко се промени. Заявката ни е, че безусловна и непотърсена подкрепа от наша страна няма да има, както и непотърсена. Страната има нужда от редовен кабинет. Винаги сме давали и пак ще дадем приноса си в името на стабилността на страната, сигурността на гражданите”, обясни той.