От утре навсякъде се връщат в клас присъствено.

Според заповедите в общините, където заболеваемостта е под 250 на 100 хиляди души, се учи присъствено без тестване за COVID-19.

В тези с по-висока заболеваемост това се случва, само когато има осигурени бързи антигенни тестове, а изследването в училище е поне веднъж седмично.

Щадящи тестове за всички ученици в цялата страна са осигурени до 17 януари, а в София - до 20 януари потвърдиха за bTV от МОН.

На този фон обаче някои директори настояват тестовете да се правят не в училище, а вкъщи от родителите и това да се въведе от началото на втория срок.

Само за 2 месеца в столичното 119. училище са направени 15 хиляди теста, като положителните проби са само 3.

По думите на директора това е странно.

"Не ми се иска да вярвам, че това са тестове втора ръка, но някак си резултатът го няма", смята Диян Стаматов.

Директори предлагат от втория срок изследването да се прави у дома. Родителите обаче са на различни мнения, като някои се опасяват, че деца ще бъдат изпратени на училище, въпреки положителния си тест.

Според вирусолози и имунолози при "Омикрон" възрастта на заразените пада и се разболяват повече деца.

"Твърде много са заразените по-млади хора, при "Омикрон" наблюдаваме действително слизане под 15 години. При децата има и много тежки случаи, макар и по-рядко", обясни проф. Ива Христова.

Преди Нова година правителството отпусна 40 милиона лева на здравното министерство, което трябва да купи около 12 500 000 бързи антигенни теста за учениците за няколко месеца напред.