Директна връзка ще има между автомобилите ни и телефон 112. Специална система ще позволява сигнал към спешния телефон в момент на катастрофа и незабавна помощ.

Близо 6 400 000 сигнала са постъпили на спешния телефон през изминалата година, което е малко повече в сравнение с предходната. Все още обаче остава нисък делът на реалните сигнали, т.е. тези с конкретни искания и нужда от помощ на граждани - те са около 2 300 000.

Продължава да има хора, които буквално се подиграват с работата на служителите на „112”. 20 на сто от сигналите са шегаджийски като освен нелепи въпроси за отминалия референдум, диспечерите на телефона са получавали обаждания заради изгоряла крушка и за спукан воден матрак.

Нов софтуер в автомобилите е на път да премахне човешкия фактор. Специалната технология ще се вгражда в колите ни и ще реагира моментално при сблъсък. От 2015 г. всички автомобили ще се произвеждат с вградено устройство, а дотогава ще може да се монтира допълнително. Цената е между 100 и 200 лева.

В европейския ден на 112 от спешния център обърнаха специално внимание на подрастващите, които подават фалшиви бомбени сигнали. Специална демонстрация показа какъв ресурс и усилия се впрягат при отзоваването на подобна заплаха.

"Наказанията по закон достигат 20 000 лева глоби, но граждани, които подават сигнали за терористични заплахи, попадат под ударите на Наказателния кодекс и могат да стигнат до затвора", обясни началникът на районен център на 112 Цветомир Цеков.

Над 90 или 3 пъти повече са фалшивите сигнали за бомби от тийнейджъри само за изминалия декември. В над 70% от случаите младежите се намират от полицията бързо след обаждането.

Националната система за спешно реагиране в момента търси да назначи диспечери - има около 20 свободни позиции за хора с висше и средно образование. Подробности за условията можете да намерите на интернет страницата на телефон 112.