„Финансирането за държавната детска болница е осигурено“ - така служебният министър-председател Димитър Главчев отговори на въпрос на bTV. Днес той беше на посещение в Клисура по повод отбелязването на 148 години Априлска епопея.

Коментарът му е по повод решението на служебното правителство от днес да одобри създаването на частна Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“ в София.

Премиерът посочи, че няма колизия между двете лечебни заведения.

Снимка: БГНЕС

„Едната е и за деца, и за възрастни, другата ще е само за деца", уточни Главчев.

Проектът за частната болница e на стойност 120 милиона лева, като инвеститорът е заявил готовност да я изгради в срок до 48 месеца. Решението на кабинета доведе до реакцията на Обществения съвет за създаване на Национална детска болница, според който София и регионът нямат финансовия и кадрови капацитет да захранят две големи, многопрофилни детски болници.

Снимка: БГНЕС

От здравното министерство поясняват, че в многопрофилната болница "Мама и аз" ще се лекуват предимно пациенти над 18 години. Предвидено е там да има само едно педиатрично отделение с 40 легла. Болницата ще работи със Здравната каса. Колкото до бъдещата национална детска болница от министерството информират, че предстои сключване на договор с фирмата изпълнител.

Снимка: БГНЕС

В своя позиция, изпратена до медиите, от Общественият съвет за създаване на национална детска болница настояха служебното правителство на премиера Димитър Главчев да даде незабавно обяснение за решението си да одобри проекта за създаване на частна  многопрофилна детска болница на територията на София.

Ето я и цялата позиция на Общественият съвет за създаване на национална детска болница:

 

"Общественият съвет за създаване на национална детска болница настоява служебното правителство на премиера Димитър Главчев да даде незабавно обяснение за решението си да одобри проекта за създаване на частна многопрофилна детска болница на територията на София.

Решението беше  гласувано в последния работен ден при пълна липса на прозрачност и информационно затъмнение преди продължителни празници и е едно от първите решения в сферата на здравеопазването, гласувано от служебния кабинет.

Вече повече от година настояваме, че София и регионът нямат финансовия и кадрови капацитет да захранят две големи, многопрофилни детски болници. В края на миналата година това беше доказано и от Анализа на нуждите от детска болница, изготвен по искане на МЗ с техническата подкрепа на Европейската инвестиционна банка.

Припомняме  ви, че според този анализ само в София и в региона не достигат 123 лекари с педиатричен профил. Сестрите са критично малко и в тревожно напреднала възраст.

Одобряването на частния проект минира създаването на Национална детска болница и поставя под въпрос всички  положени до този момент усилия и поети ангажименти. С приемането на това решение предварително се залага дефицит на кадри и се създават допълнителни спънки пред и без това трудно и тежко напредващия държавен проект. Интересите на частни структури се поставят пред интересите на обществото без да е ясно по какъв начин това решение ще се отрази върху  детското здравеопазване в София и в региона.

През изминалите 10 месеца от съществуването на Обществения съвет държавата не започна да работи по развиване на план за преодоляването на кадровата криза.

Не създаде концепция за правно-организационната форма на националната детска болница.

Не предложи пътна карта за преместване на детските клиники от болниците, в които функционират в момента, в новата  мултидисциплинарна структура.

Тези въпроси сме поставяли многократно както пред министерството, така и пред народни представители и в  публичните си изяви.

Докато публично се заявява подкрепа за детското  здравеопазване и създаването на болница с национално значение, Министерският съвет при пълна липса на прозрачност подкопава тези  усилия.

С днешното решение на Министерския съвет се затвърждава  впечатлението, че въпреки всички политически лозунги, всъщност липсва  воля България да има истинска, съвременна Национална детска болница. Настояваме депутатите да упражнят своите правомощия и незабавно да  изслушат Министъра на здравеопазването и Министър-председателя на РБ относно днешното решение."

Също в официална позиция от Фондация "Даяна" обявиха, че ще съдят държавата заради днешното решение.

"С това решение служебното правителство абдикира от конституционното задължение на държавата да осигури безплатно детско здравеопазване и поставя в най-висок риск достъпа на всички български деца до качествени здравни грижи.

Само преди няколко месеца по искане на МЗ и с подкрепата на Европейската инвестиционна банка беше изготвен Анализ на нуждите от детска болница. Този анализ посочва, че в България липса финансово и кадрово обезпечаване дори за една детска болница в град София.

Въпреки това служебното правителство е одобрило днес искането на „Търговска лига – Глобален аптечен център“ АД в град София да създаде многопрофилно лечебно заведение "Мама и Аз“. Това на практика ще саботира и без друго мъчителния процес на изграждане на национална детска болница, въвеждаща съвременните стандарти за детско здраве.

Скандално е, че именно служебното правителство си позволява да взема стратегически решения и то само дни, след като встъпи в длъжност, за да подготви поредните предсрочни парламентарни избори", се казва още в позицията на Фондацията.