Трябва ли заплатите на народните избраници да се плащат само по банков път или може и да бъдат в брой? Това се оказа неочакваният повод за пореден мини сблъсък вътре в управляващата коалиция.

От години пенсиите се изплащат предимно по дебитни карти, а с различни административни мерки се насочват фирмите да правят все повече от плащанията си и траншовете за заплати през банкови сметки и като цяло сме сред европейците с най-голямо доверие в традиционните финансови институции. В същото време, споменът за банковите фалити от 90-те и отрицателните лихви по депозитите днес карат немалко хора у нас все още да се уповават на парите в брой.

Разложкият депутат от „Демократична България“ Иван Димитров се обяви остро против предложението на „Продължаваме промяната“ за безкешово плащане на заплатите. Той се оказа най-острият противник на текста от правилника на парламента по време на обсъждането в ресорната комисия.

Първоначално в медиите излезе новина, че Димитров е обявил, че няма банкова сметка и затова иска заплата в брой. По-късно първо се появи предходна негова декларация пред КПКОНПИ с две кредитни карти и голям заем, а след това депутатът обясни пред „24 часа“, че работи с банки, но иска той и колегите му да имат избор – при положение, че законът не задължава работодателите да действат по конкретен начин: „Ако вие нямате банкова сметка накрая на месеца как ще ви платят заплатата? Няма нещо такова като задължаване“.

Друг депутат от ДБ – Атанас Славов, каза, че получава парите си по банка, „но е и факт, че има депутати, които искат парите си кеш и това е право на всички български граждани, при положение, че са платени всички осигуровки и данъци“.

Подобна позиция породи въпроси – например, какво се прави, ако заплатата надхвърли разрешения лимит за плащания в брой от 10 000 лв. Други напомниха, че именно „Демократична България“ настоява постепенно да бъдат премахнати плащанията на ръка за сметка на значително по-прозрачните транзакции през банка.

Полемиката вътре в редиците на дясното обединение придоби драматичен развой, след като бившият кандидат-депутат и активист на „Да, България“ Емил Джасим публично поиска оставката на Димитров.

„Обяснението му влиза в пълен конфликт с една от основните позиции на „Демократична България“ за нуждата от въвеждане на електронна идентификация на гражданите и за дигитализиране на колкото се може повече административни услуги. Няма как в парламентарната група на ДБ да остане подобен лишен от елементарно приличие човек, който очевидно с действията си е срещу всичко онова, за което ние в Демократична България с години с борим“, написа Джасим.

Министърът по електронното управление Божидар Божанов се наложи в социалните мрежи да коментира поведението на своя колега от парламента. Направи го лаконично: „Депутатът има лични предпочитания явно. Но то и електронното управление ще е пожелание, никого няма да караме насила да ползва е-услуги“.

В защита на кеша се чуха още гласове вътре в дясното обединение. В пространна публикация бившият кандидат-депутат Иван Калчев дава своите доводи за това плащането в брой да не бъде противопоставяно на дигитализацията. Сред аргументите са сигурността на хартиените пари при „спиране на тока, хакерска атака или слънчево изригване“, защитата от „авторитарни мерки и административен произвол“, а също и това, че „единствено банковото лоби отчита безспорни печалби при ограничаването на плащанията в брой“.

След съпротивата на Иван Димитров, предложението за плащане на депутатските заплати само по банка не беше прието на комисия. В пленарна зала, обаче, народните представители решиха възнагражденията да се плащат единствено по банков път. За сметка на това, при бонусите решението ще е на всяка парламентарна група...