Народното събрание не гласува вота на недоверие на кабинета “Денков”. Причината за това бе, че непосредствено преди гласуването бе отхвърлено предложението за тридневен срок да отпадне дерогацията за внос на руски петрол, а ГЕРБ и ДПС напуснаха залата.

В подкрепа за правителството гласуваха 66 народни представители, а 61 бяха "против". От БСП поискаха прегласуване на предложението и почивка, в която депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС да се върнат в залата. 

След възобновяване на заседанието Георги Свиленски от БСП каза, че колегите му от ГЕРБ-СДС и ДПС не са се върнали, затова предложи да прекратят заседанието и да продължат утре с прегласуването на вота. Иван Ченчев поиска проверка на кворума.

В крайна сметка председателят на парламента Росен Желязков направи проверка на кворума, но се регистрираха едва 64 депутати. Наложи се излизане в още една почивка преди прегласуването като след нея ситуацията остана непроменена - ГЕРБ и ДПС отново не влязоха в зала и се регистрираха 63 депутати. Поради липса на кворум Желязков закри заседанието.

Вотът на недоверие, на тема "Отбрана и сигурност”, бе внесен от парламентарните групи на "БСП за България”, "Възраждане” и "Има такъв народ”. Според вносителите решенията на правителството в сектор „Сигурност” не се вземат спрямо реалните нужди на страната, а според чужди политически и икономически интереси.

Дебатите по втория вот на недоверие продължиха над четири часа. Опозицията обвини кабинета, че със закупуването на БТР-и и даренията за Украйна работят срещу националната сигурност и обслужват чужди интереси.

„Решенията в сферата на сигурността и отбраната не са мотивирани от реална загриженост за хората и държавата, а от персонални политически ангажименти пред чужди държави“, каза Кристиан Вигенин от БСП.

„Купени са конграчулейшънси, но не е допринесено за бойната способност на армията“, каза Николай Дренчев от „Възраждане”.

Министърът на отбраната Тодор Тагарев обвини вносителите на вота, че с дезинформационната кампания, която водят, съдействат за снижаване на отбранителните способности на страната.

Според Кирил Петков от ПП-ДБ "отбраната, на базата на стари руски машини, може да предизвиква носталгия у някои, но реално днешната им реализация и реална боеспособност е в пъти по-лоша от технологиите, които българското правителство придобива”.

ГЕРБ и ДПС запазиха мълчание в зала, но изразиха своята подкрепа за правителството от кулоарите на парламента.