Държавна фирма също е участвала в картела по санирането. Това е Научно-изследователският строителен институт, чийто принципал е Регионалното министерство.
Според Антимонополната комисия - над 50 са фирмите, които са манипулирали обществени поръчки по Програмата за енергийна ефективност.
Откритите картелни споразумения са за търгове за технически и енергийни обследвания на блоковете. Това е така наречената "паспортизация” и се прави преди санирането на сградите.
По данни на регионалното министерство, обследванията на всички 1573 блока по програмата, са ни стрували над 36 милиона лева.
От списъка с фирми, които според КЗК-а са участвали в картелно споразумение за манипулиране на цените по обществени поръчки за паспортизацията на сградите за саниране, откриваме и държавно дружество.
Сред уличените фирми от Антимонополната комисия е Научноизследователски строителен институт, чиито принципал е Регионалното министерство. Оттук отказаха коментар, дали са били част от картел.
Те не са се конкурирали ценово, разпределили са кой ще участва за конкретния обект, като съответния участник дава максималната цена по рамковото споразумение, обясни Ирина Тагаринска, директор на дирекция "Антитръст и концентрации" в КЗК.
От КЗК-а са направили изненадваща проверка в три от фирмите. Там е открита електронна кореспонденция, доказваща картелни споразумения. Потърсихме ги за коментар, но отказаха да разговарят с екипа ни.
От антимонополната комисия разполагат и със самопризнания на фирми, че са манипулирали обществени поръчки. Към момента не са намерени доказателства за политически протекции над трите картела.