Държавата започна да си търси обратно 80 милиона лева от фирмите, придобили държавни гори при 103 заменки в страната.
Природозащитници обаче твърдят, че щетите са десеторно по-високи. Журналистът на bTV Марин Николов проверява сигналите им.
След спирането на заменките през 2009 г. стотици сделки отпреди останаха в сила, а близо 25 000 декара гори – в частни ръце. В списъка, по който сега държавата търси 80 милиона лв., са действащи бизнесмени – милионери и бивши политици. Изпълнителната агенция по горите вече е изпратила искове за парите.
По думите на Валентин Чамбов от Изпълнителна агенция по горите „има изявени желания към момента от бенефициери да заплатят сумата“, но ще стане „получат ли акта“.
Марин Николов показва примерна схема на неизгодна заменка: Бизнесмен притежава гора в евтин район – да кажем в Северна България, където цените на имотите са ниски. Иска да я замени с гора на държавата, която е в много по-скъп, търсен район - до морето или в планински ски курорт. Оценители дават еднаква или сходна цена на двете гори. Например по 5 лв. на квадратен метър. Държавата взема евтината гора и дава скъпата, която по пазарни цени не струва 5 лв., а поне 25 лв. квадрата. Разликата от тези 20 лв. е загуба за държавата, обясняват от Министерството на земеделието.
Според природозащитници обаче оценката от 80 млн. лв. за всички 103 сделки е силно занижена.
Реална ли е оценката на загубите от заменките? Марин Николов търси отговорите в bTV Репортерите, веднага след емисията на bTV Новините в 19:00 ч.