„Днес времето е по-благоприятно за излизането на повече граждани, затова ще трябва да работим по усилено”, казва полицай. Така започва всяка сутрин за щаба, който в последните 16 дни охранява протестите.
„Благодарете на състава, виждаме, че е изморен. Бъдете съпричастни”, добавя служителят на реда пред екипа си. Разполагането на допълнителна техника и мобилизиране на резервни части се решава на място, когато протестът вече е започнал.
„ При мероприятия, които са от по-голям мащаб се ходи на самия терен да се обходи, да се провери дали всичко отговаря по това, което го имаме на картата. На място се проверяват състоянието на настилки, дали в близост има ремонти, тъй като при едно ескалиране на напрежението тези неща могат да се използват срещу сгради, институции, хора”, обясни стратегията Младен Маринов, зам. - директор на СДВР.
Когато мине 19 ч. хората и полицията отново са на площада, а дежурните в центъра за видеонаблюдение не отделят очи от мониторите
„Много е важно подаването на информация от видео наблюдението. Имаме пешеходни подлези, градини, алеи, които по информацията за такива елементи, които са провокиращи шествието или хора, които са тръгнали да извършват конфликт с полицията и с протестиращите. Веднага това нещо се забелязва на видео наблюдението и се докладва по етапния ред”, коментира Красимир Димитров, от „Обществен ред и сигурност" към Столична община.
„Ние контактуваме с хората като цяло. Не със индивиди, а с хората, които са на протеста. Наблюдава се, че те са така може да се каже и приятелски настроени към органите на реда. Съответно и ние даваме сигнали, че искаме комуникация, а не напрежение”, добави Маринов.
От полицията напомнят на всички, които излизат на протест да не забравят личните си документи вкъщи.