През последните 4 години дългове на болниците са нараснали рязко близо три пъти – до 340 млн. лева. Най-високотехнологичните болници, през които минават най-много пациенти, са с най-много задължения. Така те работят с тежко недофинансиране на лечебната дейност.

Такава „апокалиптична” картина на ситуацията с лечебните заведения у нас обрисува пред държавната телевизия здравният министър Таня Андреева. По думите болниците работят в тежки условия, в които те трябва да са добри партньори на НЗОК.

„През 2007 г. в София е имало 50 болници, сега са над 100. Трябва да има ясни критерии, по които да се определя кои здравни заведения могат да сключват договори със Здравната каса. За това говорихме вчера с д-р Тодорова и премиера Орешарски. Трябва да има европейски стандарти”, подчерта министърът.

Тя подчерта, че „философията на промените, които ще правим е по-малките лечебни заведения, като болницата, която ще се открие в Девин, да изпълняват базисна медицинска дейност, в тях ще се извършва първа помощ и базисна медицина. За по-сериозните операции ще трябва да се ходи в по-големите болници. Работим върху здравна карта, която ще очертае от какви лечебни заведения, къде в страната има нужда. Болницата в Девин е лечебно заведение, от което определено има нужда”.

Здравният министър посочи още, че около 6-7 милиона лева са необходими за дофинансиране на над 40 болници и тези пари ще бъдат заложени в бюджета за следващата година.