„Няма основание да се смята, че ще изпаднем в дефицит на ваксини до края на годината. МС взе решение да се присъединим към ЕК за осигуряване на ваксини за 2022 – 2023 г. Няма причина да се страхуваме от недостиг“, заяви на брифинг служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
Той съобщи, че България планира да дари до 150 000 ваксини срещу COVID-19 на съседни държави.
"Можем да си позволим да помогнем на други държави с ваксини, като основното количество дарени препарати ще бъдат предимно от „АстраЗенека“, обясни министърът.
„Ще се даряват от ваксините на „АстраЗенека“ не защото ги смятам за лоши, а защото в нашата страна най-малък интерес има към тях“, посочи д-р Стойчо Кацаров.
„Ваксината е доброволна, нека всеки сам да реши“, добави той и заяви, че в нашата страна със сигурност никой не е починал след ваксинация.
До този момент държавите, на които можем да помогнем с ваксини, са Северна Македония, Косово, Албания, Босна и Херцеговина.
„Процедурата е много тежка – изисква се съгласуване с Европейската комисия и фирмата производител. Нашето желание е да помогнем. Ние имаме предимството на страна членка да ЕС да разполагаме с големи количества ваксини“, обясни д-р Кацаров и подчерта, че помощта ще бъде по-скоро жест на добра воля.
„Единственият начин да избегнем нова вълна на коронавируса е ваксинацията – нито маските, нито дистанцията не могат да предотвратят това. Експертите прогнозират, че реално е възможна трета вълна, ако се забави ваксинацията“, заяви още служебният здравен министър.
По думите му пример за това са държави като Израел, Великобритания, САЩ, където много голяма част от населението е ваксинирано и се вижда рязък спад на разпространението на болестта и рязък спад на смъртността.
От ключово значение е да се ваксинират възрастните хора, така можем да намалим смъртността, а това може да ни „отвори ръцете“ да премахнем и малкото мерки, които са останали, каза Стойчо Кацаров.
Той не се ангажира с прогноза кога ще се постигне колективен имунитет в страната, защото той зависи не само от броя на ваксинираните, но и от броя на хората, които са се срещали с вируса, независимо дали са боледували, или не.