Десетки български работници са заразени с коронавирус в месокомбинати в Германия, където откриха инкубатор на заразата.
Няколко са кланиците, превърнали се в огнище на заразата. По информация на немски медии в най-засегната, където заразените са вече 205 души, работят и българи.
А това изтупа от прахта позабравените дискусии при какви условия живеят работниците в месопроизводството. Именно препълнените квартири са сочени като основна причина за бързото разпространение на заразата.
Най-засегнато предприятие се намира в град Косфелд. Според местни медии работниците са основно от България и Румъния. Направени са им над 900 теста, като резултатите от тях излизат поетапно. Към момента 205 от служителите са с положителен резултат.
„До момента никой не ни е потърсил за помощ, така че нямаме никаква информация за българи, които да са в болница или да са болни. Не са ни търсили за съдействие“, казва генералният консул на Република България във Франкфурт на Майн Антоанета Байчева.
Заетите в предприятието са 1200 души, всички те се издирват, за да им бъдат направени тестове.
Освен това ще бъдат тествани всички около 20 000 души, заети в месообработването в цялата провинция, на чиято територия е кланицата. Голяма част от тях са източноевропейци.
„Всички знаем, че имаме много работници от други европейски страни, особено Румъния. В предишни години е имало и повече българи, но сега са по-малко, заради затворените граници“, казва говорителят за аграрна политика от партията на „Зелените“ Фридрих Остендорф.
Дискусиите в Германия за условията, в които живеят работници в месообработването, не са нови. Смята се, че основна причина за разпространението на вируса сред тях е условията, в които живеят.
„Притесняваме се как ще се справим. Чудим се къде са властите. Областното здравно управление, отделът за обществен ред. Не само днес, но къде са били последните няколко седмици“, казва Роберт Бьоер, член на съвета на град Косфелд.
Появи се и недоволство сред местните жители. В града е премината границата от 50 заразени на 100 000 жители, което ще забави отхлабването на мерките с поне седмица. Ударът е най-тежък за местните ресторантьори и хотелиери.
Всичко това се случва на фона на протести в различни германски градове срещу ограниченията заради коронавируса.