„Българите са най-търпеливият народ, който съм срещал. Но в същото време има много мъдрост в българския народ, защото е оцелял“, каза Божидар Чеков по време на представянето на новата си книга „Билет за връщане“. Събитието се проведе в „Гранд хотел София“.

В книгата „Билет за връщане“ са публикувани над 40 разказа. „Те са на различни теми и са резултат на преживяванията ми“, посочи авторът. Според издателите от „Изток Запад“ чрез книгата си Божидар Чеков запечатва във времето действителни истории и лица.

„Прочитайки няколко разказа, веднага осъзнах, че действително книгата си струва да излезе в България“, каза по време на събитието издателят Любен Козарев. По думите му съдбата на Божидар Чеков е изключително интересна, като в книгата му има едно „много тънко чувство за хумор“.

„Истината е една и човек трябва да ѝ служи“, отбеляза още Козарев. Той е убеден, че много хора ще бъдат засегнати, когато прочетат нещо за себе си в тази книгата. „Но какво да се прави – огледалото няма вина за това, което показва. Срещу огледалото сме ние“, допълни издателят.

„Винаги съм сравнявал писането с рисуването“, отбеляза Божидар Чеков, като прочете свой текст, написан по повод издаването на „Билет за връщане“ в България.

„Картините, които излага художникът на своя изложба, не са едни и същи. Понякога има серии от пейзажи, посветени на определени местности – Балчик, Маслинови гори или Созопол, например. Моите пътеписи и срещи също могат да бъдат определени като серии – „Детство“, „Юношество“, „Париж“, „Съединените щати“, „Русия“ и „София“, посочи още авторът.

Снимка: Facebook

Божидар Чеков разказа също така, че в кореспонденцията си с друго българско издателство получил съвет „да не си прави илюзии, защото бройката за издаването на български автори е попълнена до края на годината“.

„Ако има нещо, към което съм бил винаги най-чувствителен, това е дискриминацията към българите. Било от чужденци, било от самите българи към своите сънародници“, посочи още Божидар Чеков и благодари на своите издатели от „Изток Запад“.

Божидар Чеков, който от години живее в Париж, е роден в Лом. На десет години се мести в София, където завършва Полиграфически техникум „Юлиус Фучик“. Първите му публикации са във вестник „Трудово дело“, орган на трудовите войски. Сътрудничи още на вестниците „Народна младеж“ и „Народна армия“.

През март 1966 г. Божидар Чеков е най-младият автор, публикуван в месеца на българския разказ, организиран от вестник „Вечерни новини“. Спортува активно и печели градски и републикански юношески шампионати по бокс.

По-късно завършва Полиграфически институт „Естиен“ в Париж и повече от 40 години работи в печата и хартиената промишленост. До падането на Берлинската стена публикува редовно в дисидентското списание „Бъдеще“, ръководено от Ценко Барев. В продължение на 10 години е кореспондент на списание „Тема“.