66-годишна жена и 74-годишен мъж, настанени в "Пирогов", са дали положителни проби за коронавирус. Това съобщи на извънреден брифинг премиерът Бойко Борисов. С това случаите у нас стават шест.

Мъжът и жената са семейни. Няма данни да са пътували в чужбина. Има непотвърдена информация, че синът им е работил в стоков базар „Илиянци“. Те са били на гости на сина си, а иначе са от Ломско.

Мъжът е постъпил вчера с обострена дихателна недостатъчност, като за него има данни за предишно белодробно страдание. Жената е постъпила днес и е в тежко състояние. Наложило се е да бъде спешно интубирана, обясни председателят на Националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски. Тя вече е в  реанимация.

В „Пирогов“ е директорът на Софийската регионална здравна инспекция, който трябва да препоръча конкретните мерки, които да се вземат в болницата. Вътрешното отделение вече е изолирано. Трябва да се установят контактните лица. На първо време това са около 89 души. Започнала е процедура по тяхното изследване и карантиниране.

Районът на „Пирогов“ е отцепен. Лечебното заведение е изолирано и не приема пациенти в момента. Пациентите се насочват към ВМА и Александровска. Тази вечер започна дезинфекция.

"Много от страните членки са обявили ваканция за учениците, но това са страни, в които има повече случаи на заболели. Щабът ще заседава тази нощ по тази тема и утре ще стане ясно какви ще са мерките", допълни Мутафчийски.

Той отново припомни, че децата не са най-застрашената група, а възрастните хора.

"Както казват в Германия – внуците могат да убият бабите и дядовците си. Трябва да ги предпазим“, допълни председателят на щаба.

"Мерките, набелязани досега, са абсолютно съпоставими с другите страни в ЕС. Дори някои държави са предприели още по-драстични мерки. Има и страни, които доста по-лежерно гледат на проблема. Единствените мерки, които са дали резултат до момента, са китайските. Те са изключително драстични. Трябва обаче да се запази баланс, за да не се парализира икономиката и социалният живот", на мнение е Венцислав Мутафчийски.

"Трябва да свикнем с мисълта оттук нататък, че ще живеем с много хора, които са заразени с вируса и животът продължава. Това е неизбежно", каза той.

Мутафчийски призна за голям недостатък, който имат бързите тестове. Те търсят други антитела в кръвта. Човек трябва да е преболедувал или да е болен поне от 5 дни.

„Единственият недостатък на този тест е, че дава 20% фалшиво положителни и 20% фалшиво отрицателни резултати“, поясни той.

„В Европа много сме закъснели с мерките срещу коронавируса, той лети във въздуха и маските не го хващат. Ограничаването става чрез дистанция, избягване на контактите и движение, включително пътуванията в чужбина“, каза от своя страна премиерът Борисов, който по-рано тази вечер взе участие в консултативното заседание на Европейския съвет във връзка COVID-19.

Премиерът заяви, че след днешното заседания е взето решение за отпускането на 25 милиарда евро. С тези пари ще бъдат стимулиране големите компании да произвеждат съответното оборудване, което през следващите седмици и месеци ще бъде така необходимо на болниците, за да се справят с коронавируса. Борисов посочи, че в някои страни има недостиг на болници и за целта се преоборудват хотели.

Според Борисов най-доброто е през следващите месеци да се намери лекарство или ваксина. Той посочи, че една българска компания е много напред в разработките. Премиерът отбеляза, че не можем да затворим градския транспорт. По време на консултациите всички страни са поставили въпросът за туризма.

Премиерът заяви, че се полагат големи усилия за запазването на децата, но най-уязвимата група са възрастните хора.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19