Стотици българи се хвърлиха във водите на реки в цялата страна, за да спазят традицията и да извадят Богоявленския кръст.
По традиция на Йордановден калоферци се събират на Черковския мост, за да извият дълго мъжко хоро. Малко преди 8 часа кръстът бе хвърлен във водите на река Тунджа и по традиция бе предаден на най-малкия участник в ритуала.
Вярва се, че този, който хване кръста, ще бъде здрав до края на годината. Хора от цялата страна се събраха по бреговете на река Тунджа, за да станат свидетели на мъжкото хоро и да се насладят на празничния ден в Калофер.
Празникът започна от рано сутринта. Тъпани и гайди огласиха утрото на в Калофер.
„Ако нямаш емоцията, ако нямаш духовна потребност, по-добре не се захващай с тази работа. Тук е силният дух на Калофер“, каза кметът Румен Стоянов.
След като шествията мина по улиците на града, кръстът беше хвърлен във водата. Повече от 150 души се спуснаха да го спасяват. Пръв до кръста обаче се докосна Теодор, който се оказа най-малкият участник в мъжкото хоро – едва на година и половина. Той седеше гордо на раменете на баща си.
Изви се дълго мъжко хоро в река Тунджа, а участници в него имаше от САЩ.
„Това е изживяване, което всеки един българин трябва да преживее. Уникално е“, казва един от участниците в мъжкото хоро, дошъл специално от чужбина.
Друг участник твърди, че изживяването го е разтърсило и вече ще се връща в България всяка година за Богоявление.
До Богоявленския кръст се докоснаха и всички желаещи деца, а това, което изненада всички тази година, беше времето – реката не замръзна, защото температурите бяха по-скоро пролетни, няма и сняг.