Нов български уред улавя в съвсем ранен стадий ракови образувания на кожата. Разработката е на наши учени от БАН, а от скоро тя се тества в ИСУЛ.
Биопсията е медицинска процедура, при която се взима малко тъкан от органи в човешкия организъм, за да се определят причините и напредналостта на заболяването. Това вече може да става по-точно, безболезнено и без риск с помощта на уреда разработен от екипа на проф. Аврамов.
Към мястото за изследване се насочва сноп специална светлина, която отчита кои са здравите и евентуално, болни места.
„Този сигнал отива в компютъра, там се обработва и анализира и примерно в рамките на 1 минута може да се каже, че е съмнително, или може да се каже каква е фазата на заболяването, ако за дерматолога е достатъчно ясно, че съществува,” обясни проф. Лъчезар Аврамов.
Професорът нарича този процес оптична биопсия, защото при него липсва вредно облъчване на пациента и опасност от разпространение на заразените клетки. Дали ще се произвежда и използва масово зависи от два фактора: клиничните тестове да са успешни и болниците да са готови да купят българския уред, който е конкурентен на подобни произвеждани в Европа и Америка.
„Т.е. методът е универсален, но за всяко заболяване се изисква специална разработка, специален апарат, и ние вървим лека-полека по този път,” казва проф. Лазаров.
В столичната болница „Царица Йоанна” продължават тестовете на българското изобретение, които протичат успешно. Професор Аврамов очаква до 3-4 години уредът да се използва в повечето болници у нас.