Българите са на четвърто място в Европейския съюз по разходи за пътувания и почивки. Това показва изследване на Евростат. Европейските експерти коментират, че разпускаме зад граница, въпреки че сме най-бедната страна-членка на Общността.

Според изследване на Националния статистически институт за второто тримесечие на тази година сме похарчили близо 90 млн. лв. за пътуване в страни от Европейския съюз за храна, хотел, пътни и джобни. Само през август близо 420 000 българи са пътували зад граница. Любими дестинации са Гърция, Германия, Испания и Италия. През 2011 г. пък над 1 млн. нашенци са посетили Турция.

През 40-те години сме ходили на почивка по половин година, през социализма - с карта за по две седмици, сега за седмица или ако си откраднем 2-3 дни. Сънародниците ни от Южна България прескачат до Гърция за кафе, а други - на Запад, до Сърбия, за да пазаруват изгодно.
Така изглежда ваканцията по български.

В каквато и криза да е българинът, от почивка не се лишава, просто избира по-евтини дестинации. Мениджърът продажби в рекламна компания Мирослав Тонев е намерил решение - лишава се от някои покупки или излизане с приятели. Този път пести за Нова година в Израел.

„Заради това съм си изкарал кредитна карта, с която пътувам. Тактиката ми е следната - изхарчвам на почивката цялата кредитна карта, след което я връщам и пак заминавам”, обясни Тонев.

„Някъде дълбоко в себе си българинът знае, че богатството не се мери с работното време, а със свободното време и възможността си да се развиваш творчески”, коментира психологът Пламен Димитров.

Най-пътуващата нация сред европейците са британците, следвани от германците. По данни на Евростат за миналата година най-разточителни в разходите си за ваканции са жителите на Люксембург - по 6500 евро на човек, следвани от датчаните и норвежците. Българите са на 4-о място със средно по 2100 евро за пътувания. Най-малко за екскурзии дават румънците, унгарците и поляците.