Бизнесът продължава да изпитва затруднения в пандемията, въпреки мерките, предприети от държавата.
34 на сто от фирмите посочват, че са с намалени приходи от продажби на стоки и услуги през февруари, отчита Националната статистика. Само 17,6 на сто са успели да ги увеличат, а други близо 48% са ги запазили същите.
Най-голямо е намаление на приходите в секторите култура и спорт – 53 на сто от фирмите с тази дейност отчитат спад.
След тях се нареждат строителството, индустрията, търговията, транспортът и ресторантьорството.
Като управител на затворен магазин в мол Ивайло Петков ползва помощ от държавата по мярката "Запази ме". Според него тя не е ефективна.
"Чакахме последното за "Запази ме" ги вземхе месец и половина със закъснение, което прави плановете ти просто неефективни", обяснява той.
Така Ивайло разчита на спестяванията си, но отлага някои неща във времето.
"Зъболекар и тези неща, които почваш да си отлагаш ... даже махаш и здравето, за да можеш да изкараш пари и да ядеш“, казва той.
Работодателят му казва, че въпреки мерките на държавата, бизнесът няма да оцелее още дълго.
"Фирмата, за да продължи да работи, има режийни разходи, има офис разходи, част от намеми се плащат, само помощи за служители с твърде много условия не стигат до никъде“, обяснява Венцислав Николов от Българската ритейл асоциация.
А в център за езиково обучение, който остава затворен, оцеляването става все по-трудно, казва управителят. Обучението е възможно само он лайн, но това рязко свива приходите.
"Броят на курсистите е с 30% по-малък, което за среден център като нашия е твърде голяма сума и за сметка на това ние сме получили никаква подкрепа от държавата по нито една мярка", казва Магдалена Капсъзова – управител на езиков център.
На този фон от икономическото ведомство отчитат, че изплатени към бизнеса са над 750 млн. лева по линия на министерството на икономиката по различни схеми за подкрепа, а през социалното още над милиард.
"Разбира се, продължаваме с нови мерки, които са в следкризисния период, които да подпомгнат възстановяване на икономиката по линия на производствена ефективност, ресурсна ефективност, енергийна ефективност", обяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов.