Прокуратурата повдигна обвинения на бившия енергиен министър от кабинета "Петков" - Александър Николов, на заместника му Данаил Николов, както и на бившия шеф на "Булгаргаз" Людмил Йоцов.

Тримата са разследвани за причиняване на вреди за 88 милиона лева на държавния газов доставчик след спирането на газовите доставки от Русия към България.

Обвиненията идват след проверка на ДАНС по сигнал на ГЕРБ от лятото на миналата година. Според разработката след спирането на синьото гориво от "Газпром" за България в края на април, страната ни отново е купувала руски газ, но през посредници и това е оскъпило газа с около 30%.

Бившият министър на енергетиката Александър Николов се яви на разпит в Националната следствена служба.
Снимка: БГНЕС

Александър Николов и Людмил Йоцов са обвинени в умишлена безстопанственост в особено големи размери. Николов не упражнил контрол над работата на Йоцов, който пък не полагал грижи за имуществото на "Булгаргаз". На този етап Йоцов не пожела да коментира. Данаил Николов е обвинен в престъпление по служба. Щетите засега се оценяват на близо 90 милиона лева.

„България не се съобрази с изнудванията от „Газпром“ и Русия. За повдигнати обвинения и юридическата част – няма нужда да се говори. Въпросът е какви са изводите“, каза Александър Николов.

Според адвоката на Александър Николов Ина Лулчева клиентът ѝ е обвинен, че не е било прието предложението на „Газпром“ да се плаща в рубли.

Тримата ще отговарят за това, че след спирането на доставките на газ от „Газпром“ през април 2022 г. са закупили газ за нуждите на „Булгаргаз“ от посредници, включително от фирмата „МЕТ Енерджи“, чийто управител е бил Людмил Йоцов, малко преди правителството на Кирил Петков да го назначи за шеф на държавната газова компания.

Според разследването използването на посредници е оскъпило цената на газта с около 30%, а тримата обвиняеми са умишлено са оставили страната без алтернативни доставки, за да може да сключат договори с частната компания, която предварително е договорила закупуването на допълнителни количества газ от „Газпром“. Така се оказва, че в първите месеци след спирането на газ от Русия за България страната ни е купувала отново руска газ, но през посредник.

Разследването твърди още, че бившият заместник-министър на енергетиката - Данаил Николов е искал да набави облага за частна компания и така е превишил властта и правата си. Данаил Николов отказа коментар.

Обвиненията идват дни след визитата на главния прокурор Иван Гешев в Съединените щати, където според информация от прокуратурата една от темите, която е обсъждана е засилващото се зловредно руско влияние над България след началото на войната на Русия срещу Украйна.

Във връзка с появили се интерпретации от обвиняеми лица и техните защитници, свързани с повдигнати от Софийската градска прокуратура обвинения във връзка с нанесена щета на „Булгаргаз“ за над 88 млн. лв., от пресслужбата на Прокуратурата разясниха, че:

Не отговаря на истината, че обвинението е за неприемането на новата схема за плащания за целия оставащ срок на договора до 31.12. 2022 г. между „Булгаргаз“ и „Газпром експорт“ в руски рубли;

Според прокуратурата не е вярно твърдението, че е взето решение на Министерски съвет по въпроса за приемането на предложената нова схема за плащане от „Газпром експорт“, тъй като:

  • "Не е проведено заседание на Министерски съвет, съгласно чл. 7 от Глава втора “Министерски съвет“, Раздел I „Състав, функции и правомощия на Министерския съвет и на неговите членове“ от Устройствения правилник на Министерски съвет и неговата администрация, приет с ПМС № 229 от 23.09.2009 г., /обв. ДВ, бр. 78 от 02.10.2009 г./ ал.1: „В изпълнение на своите конституционни функции Министерският съвет разглежда въпроси, които са му изрично възложени със закон или следват от ръководното му място в системата на изпълнителната власт“ и ал.2: „Министерският съвет решава въпросите от своята компетентност на заседания“ и не е прието решение на МС по този въпрос - т.е. не е издаден надлежен акт". 

Обвинението е за това, че след узнаването на новите обстоятелства по договора, т.е. от 01.04.2022 г. до 26.04.2022 г., съответните длъжностни лица не са предприели необходимите действия за осигуряване на алтернативни доставки от търговци на природен газ по свободно договорени цени на организирания борсов пазар и извън организирания борсов пазар.

Същото започва да се извършва едва в деня на спирането на доставките на газ - т.е. на 26.04.2022 г. - за следващите дни до края на м. април 2022 г., както и за м. май 2022 г., което е поставило в риск изпълнението на задълженията на „Булгаргаз“ да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ на страната, допълват от прокуратурата. 

Сключените впоследствие договори за доставка на газ са на значително по-високи цени, което е довело до ощетяване на „Булгаргаз“. Нещо повече, в хода на проведените процесуални действия са събрани материали, от които може да се направи извод, че осъществените доставки на газ от алтернативни доставчици отново са били с първоначален източник „Газпром експорт“, посочват от прокуратурата.