Генерал Джоузеф Ралстън е върховен главнокомандващ на силите на НАТО в Европа в момента ,когато България се подготвя за присъединяването си към Алианса. Под неговото командване НАТО осъществява операции в Босна, Косово и Македония.

Преди да приключи военната си кариера през 2003 г., Джоузеф Ралстън достига до постовете командващ на американските ВВС, върховен командващ на силите на НАТО в Европа.

За продължителен период от време Ралстън председателства и влиятелния Обединен съвет за надзор на техническите изисквания на въоръжените сили, който контролира почти всяка програма в Пентагона.

Пилот с 2500 летални часа и 147 бойни мисии над Лаос и Северен Виетнам. След края на кариерата си Ралстън става член на борда на директорите на "Локхийд Мартин" и заместник председател на „Коен Груп”. В България е отново след 13 години, този път за участие в конференция посветена на евроатлантическите ценности.

Интервю на Габриела Наплатанова.

Как ще коментирате това което става в западната ни съседка кризата в Македония? Преди 14 години НАТО под Ваше командване осъществи операцията „Необходима жътва”, която събра оръжията на албанските сепаратисти. Смятате ли, че ни трябва нова жътва, с оглед на събитията в Куманово?

Много съм загрижен от това, което става в Македония днес. Вие сте прави, преди 14 години бяхме много близо до гражданска война в Македония. Лорд Робъртсън и аз прекарахме доста време в Скопие с ръководството на страната, за да сме сигурни, че това няма да се случи и война няма да има.

Ние успяхме, като се има предвид, че 14 години имахме спокойствие, като се изключи това което се случва последните седмици. Ние вярваме, че НАТО трябва да играе силна роля или ще се люшнем към гражданска война, което никой от нас не иска.

Каква е оценката ви за ситуацията и развитието й в Македония, защото тя представлява риск и за България и за Балканите, като цяло?

Риск е за другите държави в региона, а положихме толкова усилия от 1995 година в Босна, 1999 г. в Косово 2001 в Македония. Постигнахме значителни резултати , но ако не сме внимателни, може да ги заличим.

България граничи на юг и изток със заплахи. Смятате ли че в тази ситуация , особено с кризата в Украйна ще се създаде нов баланс между световните сили в бъдеще?

Това е много комплексна ситуация и България е в много нестабилна среда в съседство. Постъпихме правилно и много мъдро, когато вашето държавно ръководство реши да се присъедините към НАТО и Европейския съюз и вие отбелязвате голям прогрес в двете организации. Останете в НАТО, останете в Европейския съюз, те ви осигуряват стабилност и сигурност.

Трябва ви сигурност, за да има чужди инвестиции. Иначе няма да дойдат ако мислят, че тук е нестабилно.

Има политици, социалисти и националисти, които искат членството на България в НАТО да бъде прекратено. Какво бихте казали на хората, които смятат че мястото на България не е в Алианса?

Бих им казал: Вижте къде са вашите граждани днес, техният стандарт на живот, тяхната свобода, която не са имали преди 25 години. Мисля че който и да се замисли обективно, не би искал да се върне 25 години назад и да живее в комунистически режим.

Преди 13 години, когато говорихме, вие окуражихте армията, че се реформира. Само че числеността намаля, а не беше постигната модернизация, оборудването ни е не съвместимо в голяма степен с армиите на НАТО.

Мисля че важното е да се продължи в тази посока. Но трябва да освободите ресурс за модернизация. Трябва адекватно да финансирате своята отбрана, защото всяка страна - членка има задължението да допринася за колективната сигурност.

Смятате ли че сме в студена война в момента?

Смятам, че всеки от нас, който е живял в периода на Студената война със сигурност не иска да се връща и да повтаря тази ситуация. Не бих желала да сме в студена война, въпреки че тенденциите са в тази посока. И това предизвиква голяма загриженост у нас. При всички положения, студената война е за предпочитане пред гореща война, но така или иначе трябва да работим упорито да не допуснем нашите нации през нов период на студена война.