Бежанците, настанени в Националния детски екологичен комплекс в Ковачевци, ще преминат курсове по български език, съобщиха от Държавната агенция за бежанците.
Занятията ще се водят в учебния корпус на комплекса, разполагащ с 13 зали, включително и кинозала.

В Националния детски екологичен комплекс са настанени 105 деца, 79 жени и 82 мъже. Сред тях има цели фамилии по 14-15 души. Хотелската част на комплекса, обитавана от бежанците, е с категория една звезда, уточни пред БТА директорът Лилия Петрова.

На разположение на децата е 70-декаров парк с алеи, игрища с изкуствена настилка, тенис кортове, открити басейни. Сградата, която е строена за ученически отдих, разполага и с кухненски блок, две столови, мраморни подове, фитнес зала.

"Тук ни харесва, искаме да останем колкото е възможно по-дълго", признава сириецът Мохамед Марденли. И недоумява защо местните се страхуват от тях. "Ние сме мирни хора, не правим никому нищо лошо", уверява и сириецът Башар Мохамед.

За по-лесна и ефективна комуникация бежанските групи са излъчили медиатори. Те изслушват хората, пресяват проблемите им и ги представят пред ръководството на
комплекса.

Засега нямаме проблеми с бежанците, сподели Петрова. По думите й чужденците помагат винаги, когато е необходимо. Тя възнамерява скоро да възложи на мъжете да разчистят пожарни хидранти в двора. Освен това пренасяли легла, отзовавали се за уреждането на всяка битова подробност, похвали ги Петрова. Стаите не са инспектирани от персонала, за да не бъдат притеснявани гостите. Засега обаче няма индикации за нанесени щети, твърди Петрова.

Медицинската сестра Ана Сергиева от Радомир, която говори арабски, следи отблизо здравето на чужденците. Оплакват се предимно от настинки, разказа Сергиева. По думите й децата са спокойни и играят на воля. Част от пришълците обаче са стресирани и е необходимо време, за да се успокоят, смята медицинската сестра.

В комплекса са получени инвалидна количка и стол за неподвижно 6-годишно дете. Полагат се грижи, отзоваваме се за всяко нещо, уверява Сергиева, която е доброволец по линия на БЧК.

Веднага след пристигането на бежанците е сформиран областен кризисен щаб, който да контролира дейността на всички институции на територията на Пернишкия регион.
Ръководството на щаба ще изиска назначаване на комендант и охрана, помощ за изхранването на повече от 100 деца, които са настанени в центъра и осигуряване на 24-часова медицинска помощ, заяви областният управител Михаил Михайлов. Изготвя се пълен профил на бежанците с информация за тяхната националност, пол и възраст.

В селото са пренасочени полицаи от Перник и Радомир, комплексът се охранява денонощно, за да се гарантира сигурността на чужденците.

Сред местното население обаче цари смут. Постоянните жители се притесняват, че са станали по-малко от бежанците. В Ковачевци живеят около 400 души, уточни Милена Кирилова - пресаташе на общината. Общинският съветник Мариана Миленова предложи на общоселско събрание част от бежанците да бъдат насочени към запустели блокове в Радомир. Местните настояха също храната на бежанците да се приготвя на място, за да се открият нови работни места.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас