Тактиките за следене на комуникационното пространство не са нови – има ги и в България. След множество законови поправки от последните години ние предупреждавахме, че МВР получава право на безконтролен достъп до личното пространство на хората – не незаконен, а безконтролен. Така че трябва да е ясно на всеки – няма нищо сигурно в интернет.

Такъв коментар направи пред bTV ИТ специалистът Вени Марковски по повод разразилия се в САЩ скандал със следенето комуникациите на милиони американци и близо половината свят по отношение на интернет пространството. Според Марковски, за разлика от България, „излизат скандални записи и всичко се забравя или потулва”, в Америка хората не са от тези, които забравят, а активно се борят за правата си.

„Вече има обединения от граждани, които са завели дела срещу държавата във връзка на тези подслушвания. Със сигурност ще се стигне до дъното на нещата, ще се разбере какво точно се е следяло. Аз предполагам, че става въпрос за следене на трафик – чрез тази информация, събирана в големи бази данни, може да се направят изводи не само с кого се комуникира, но и физически къде се намират хората от двете страни на комуникацията”, обясни още Марковски.

Специалистът по сигурност и антитероризъм Славчо Велков от своя страна навлезе повече в конкретиката на случая от САЩ, гръмнал в общественото пространство след разкрития на бившия служител на ЦРУ – Едуард Сноудън.

„Що се касае до мотивите – той е отвратен от навлизането в личното пространство на толкова хора. Разочарован е от Обама, който по-рано е заклеймявал подобни практики. Освен това Сноудън твърди, че е обяснявал на шефовете си многократно за притесненията му с тази програма на ЦРУ, но никой не му е обръщал внимание. Естествено обаче трябва да се има предвид , че той е продал тази информация, това негово действие е подготвяно дълго. Така че той със сигурност си е намерил вече закрилата на мощни централи, сериозно убежище”, коментира Велков.

По думите му пробивът в системите за следене на САЩ ще компрометират работата на службите, а засегнатите държави „противник” ще се задействат. „Заложени са много пари на американския данъкоплатец и имиджа на САЩ. Китай също е особено заинтересован от придобиването на Сноудън, защото наскоро Вашингтон обвини Пекин в засилване на кибератаките. А на практика излиза, че те вършат много по-големи подскушвания”.