Националната агенция за сигурност на САЩ (NSA) и ФБР имат достъп до сървърите на девет американски интернет гиганта, сред които Майкрософт, Яху, Гугъл и Фейсбук, където следят дейността на чуждестранни граждани. Това разкриха вестниците "Вашингтон пост" и "Гардиън", цитирани от световните агенции.
С "Вашингтон пост" се е свързал бивш служител на разузнаването, който е предоставил документи, включително слайд презентация за обучение, в която се описва партньорството между NSA и интернет компаниите.
Тайната програма с кодово име PRISM е внедрена от 2007 г. и позволява на NSA да се логва в сървърите на компаниите през портал, за да събира информация за потребители, за които има "разумни доводи" да се смята, че са чужденци.
Законът в САЩ защитава американските граждани от следене без съдебна заповед, но лицата извън територията на страната не разполагат с тази защита и може да бъдат шпионирани съвсем законно, отбелязва АФП.
Според "Вашингтон пост" анализаторите, които ползват системата в интернет портал във военната база Форт Мийд близо до Вашингтон, трябва да въвеждат ключови думи в търсачка, за да има вероятност над 51 процента, че следеното лице е чужденец.
В системата според медиите участват също Скайп, Ей О Ел, ЮТюб, Епъл и ПалТок (PalTalk).
Според "Гардиън" NSA може да разглежда "имейли, аудио- и видеочатове, видеоматериали, снимки, чатове като Скайп, прехвърляния на файлове, данни от социални мрежи и т.н." Комуникациите през Скайп може да се следят пряко.
Гугъл, Епъл, Фейсбук и Яху излязоха с отделни изявления, в които уверяват, че не са давали директен достъп на разузнавателни агенции до системите си и че предоставят данни на властите на САЩ само съобразно закона, като всяко искане се проучва внимателно.