България се е изкачила с 20 места в годишния индекс за свобода на медиите на неправителствената организация "Репортери без граници". През 2023 г. заемаме 71-о място сред 180 страни в 21-та годишна класация, докато през 2022 г. сме заемали 91-о място.

Според организацията тази свобода остава крехка и нестабилна в страната ни, която е "една от най-бедните и корумпирани в Европейския съюз".

"Телевизиите и интернет медиите са основните източници на информация, като печатните медии постепенно губят влияние. Политическата принадлежност на членовете на СЕМ влияе негативно върху редакционната независимост на обществените медии, докато независимостта на частните медии е застрашена от интересите на собствениците им в регулираните сектори", гласи оценката на организацията за медийния пейзаж в страната ни.

Снимка: bTV

В политически контекст заплахите от страна на политици, както и административният и съдебният натиск срещу издатели и журналисти са обичайна практика. След близо 12 години непрекъснато управление на премиера Бойко Борисов, през които свободата на медиите бе в упадък, а някои медии бяха използвани за упражняване на политическо влияние, през 2021 г. България преживя серия от предсрочни избори", посочват от "Репортери без граници", цитирани от БТА.

От там посочват още, че общата законодателна рамка определя минимални стандарти за защита на журналистите.

Снимка: bTV

"В същото време корупцията, недостатъчната независимост и ниската ефективност на съдебната система правят държавата често беззъба по отношение на нарушенията на свободата на печата. Независимите медии и разследващите журналисти редовно стават жертви на процедури за злоупотреба", посочват от "Репортери без граници".

В икономически план медиите са почти изцяло зависими от приходите от реклама, в които държавата играе важна роля, напомня организацията.

В социален и културен план "разследващите репортери, които отразяват организираната престъпност и корупцията, редовно са заплашвани".

"Освен това медиите, специализирани в проблемите на малцинствата или финансирани от фондации от западна Европа и САЩ, често се сблъскват с враждебност и кампании на омраза. В резултат на всичко това заплахите и физическите посегателства срещу журналисти в България са постоянен проблем, но още по-голям проблем е нежеланието на властите да ги разследват или осъждат. Журналистите, работещи извън столицата, са още по-изложени на такива заплахи", казват още от "Репортери без граници".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement