Като „средна“ се оценява свободата на словото в България. Всеки четвърти журналист у нас си налага автоцензура, а вътрешният натиск от издатели, редактори и продуценти е по-голям дори от външния (от политици, партийни централи и т.н.).
Това показват данните от шестото изследване, посветено на свободата на словото у нас, на Асоциацията на европейските журналисти. В него участват общо 204 журналисти и медийни експерти.
Основният проблем на медиите, който посочват участниците в анкетата, е сливането на икономически и политически интереси. На второ място е недостатъчната подготовка на журналистите - образователна и професионална.
44% от участтиците в анкетата оценяват като „средна“ свободата на словото в България.
„Ясно сме свикнали да живеем в нашето така прекрасно красиво и уникално блатце и се чувстваме относително добре", коментира в "Тази сутрин" Илия Вълков, журналист и член на Управителния съвет на АЕЖ.
По думите му журналистите се чувстват все по-несвободни, несигурни и работят под стрес. Резултатите от изследването показват, че вътрешният натиск върху журналистите е дори по-голям от външния.
Според Илия Вълков това е фактор за увеличаване на автоцензурата и резултатите са налице - всеки четвърти журналист си налага автоцензура.
Той очерта като сериозен проблем и изчезването на регионалната журналистика.