Европейската комисия одобри първото искане на България за отпускане на 2,7 млрд. лв. по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от ЕК.

Плащането е за постигането на 22 ключови етапа и цели, избрани в Решението за изпълнение на Съвета за първата вноска.

Те обхващат реформи и инвестиции в областта на образованието, интелигентната промишленост, неутралността по отношение на климата, цифровата свързаност, устойчивия транспорт и пътната безопасност, правосъдието, борбата с прането на пари, социалното приобщаване, здравеопазването и системата за одит и контрол, свързана с Механизма за възстановяване и устойчивост.

„България направи достатъчен прогрес, за да получи първото плащане по Плана за възстановяване. Това първо плащане е резултат от добрия и бърз напредък на България по изпълнението на първия набор от реформи и инвестиции“, обяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Комисията ще направи оценка на следващите искания за плащане от България въз основа на изпълнението на ключовите етапи и целите, като отрази напредъка по изпълнението на инвестициите и реформите.

Положителната оценка на България е придвижена рекордно бързо, обяви кабинетът. Милиардите се забавиха заради обществена поръчка на МВР за обновяване комуникационната система между структури като червения кръст, телефон 112 и всички общини.

„Тя завърши успешно, с което покрихме и последното изискване за първото плащане“, заяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

Системата се казва ТЕТРА и струва 110 млн. лв

„Това всъщност е кръвният поток, артериите на държавата ни, за да се снабдят те до всяка една част трябва да работи системата ТЕТРА. Към нея ще има и хибридни телефони, смартфони около 700 бройки, които ще бъдат свързани с настоящата ТЕТРА система и ще могат да си говорят вече по по-модерен начин“, обясни зам.-министърът на вътрешните работи Моника Димитрова-Бийчър.

Окончателното одобрение предстои до три седмици, когато започва битката за втория транш.

„Второто плащане е може би най-трудното по целия План за възстановяване и устойчивост. то ще включва 66 мерки. 22 от тях изискват законодателни промени. Другите 44 са промяна в актове и дейности на изпълнителната власт“, допълни Пеканов.

Всички закони освен един за енергетиката са входирани в Народното събрание и топката е в депутатите, обобщи той.