Втори пореден блокаж в сградата на Съединението. След като три дни не успяха да изберат председател, днес депутатите не успяха и с гласуването на комисии.
Одобрена беше само комисията по бюджет и финанси, която беше оглавена от Петър Чобанов от ДПС. Останалите комисии се оказаха с дублиращи се номинации за председател и заместници от различните партии. Те ще бъдат гледани утре на второ поредно заседание.
По-рано днес депутатите задължиха кабинета да внесе законите по плана за възстановяване и устойчивост и безпрецедентно създадоха отделна конституционна комисия.
С решението кабинетът беше задължен да внесе 22 закона по Плана за възстановяване до 7 дни. Само „Възраждане“ бяха против.
„До 3 години закриване на 40% от тецовете, до 13 години закриване на 100% от тецовете“, заяви Цончо Ганев от „Възраждане“.
„Явно четенето с разбиране не ви е силна страна, не се затварят никакви мощности“, коментира Асен Василев.
От ГЕРБ защитиха идеята си.
„Да проверим дали тези 22 закона, за които през цялото време се говори, наистина са готови“, отбеляза Радомир Чолаков ГЕРБ-СДС.
И ДПС подкрепиха решението. Въпреки скандалите, всички освен „Възраждане“ гласуваха "за".
Още в първите минути на заседанието ГЕРБ направиха още едно предложение - комисията по конституционни и правни въпроси да бъде разделена на две.
Образуването на отделна конституционна комисия породи много въпроси. Например - дали това не е крачка към президентска република.
„Категорично няма да се разглежда и БСП няма да подкрепи“, отбеляза Румен Гечев.
А някои партии вече обявиха свои идеи за конституционна реформа.
Конституционната комисия ще е единствената на паритетен принцип - с равен брой участници от всяка партия.
Комисиите са 25. Очаква се разпределението да стане ясно утре. То се очаква да е по 6 председателски места за ГЕРБ и "Продължаваме промяната", 4 за ДПС, по 3 за "Възраждане" и за БСП, 2 за "Демократична България" и 1 за "Български възход".