Кандидатурата на Захариева за правосъден министър отговаря на нашето виждане за дейността на този министър и за продължаването на съдебната реформа. Промените в Конституцията са само една малка част от това което трябва да се случи.

Това заяви в предаването „Тази сутрин” министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова и допълни, че предложението на Захариева за поста е лично на премиера, който я познава добре още от времето докато е била в правителството.

Тази възможност всички приехме като най-добра в ситуацията. Ако мислим по този начин кой на кого е познат изпускаме по-важното кой какво може да свърши, коментира Бъчварова.

"Позицията на министъра е политическа позиция и изборът обикновено е политически. В България има едно неразбиране по този въпрос. Очаква се министърът да бъде експерт, което е друга концепция за управлението и не винаги е най-доброто решение, не за друго, а защото експертът е съсредоточен върху определен тип задачи, докато политическата фигура трябва да изпълнява политиките и политиката на правителството в тази сфера.

Много е добре в случая в министерството да се заеме с реформата човек, който не принадлежи на едната или на другата страна в тези сложни отношения, които в момента се развиват в съдебната система.

Госпожа Захариева не е нито от страната на прокурорите, нито на съдиите и това е едно от основните й качества и достойнства. И колегите се припознаваме в нея, защото се познаваме и сме работили заедно, има логика нейният избор и това е добър избор", допълни вътрешният министър и каза, че от първия си разговор със Захариева е останала с впечатление, че тя е абсолютно наясно какво трябва да следва от тук нататък, какви са следващите стъпки, какви са приоритетите, какво трябва да се случи.

За министър Москов

„Г-н Москов е от квотата на Реформаторския блок, той съществува, има парламентарна група, за нас той продължава да бъде от тази група. Това, че имаме добри отношения с него, много добре работим това, не означава, че неговата политическа принадлежност се е променила”.

Анексът към споразумението

"Анексът е предложение от ГЕРБ, понеже се поставя под съмнение нашето желание да продължим напред със съдебната реформа, искаме да продължим, затова декларираме че ще го препотвърдим в един договорен анекс към това споразумение, в който се определят следващите стъпки в реформата и искаме да го преподпишем с всяка една от партиите в Реформаторския блок.

Ние можем да продължим и без този анекс, защото имаме 4-годишна програма, нашите министри знаят какво правят, но това е жест към останалите партии, за да имат своята увереност по темата, която много държат да бъде продължена при работата на правителството. Споразумението е сключено за цял мандат.

За нас перспектива предсрочни избори няма, всички реплики по тази тема са абсолютна спекулация. Тази възможност стои само теоретично.

Зад изявленията на Кънев стоят мотиви свързани с проблеми, които той има в собствената си партия. Негово е решението как ще продължи от тук нататък", заяви Бъчварова.

Бъчварова отказа да коментира новите записи между Ченалова и Янева и каза, че има и смешни неща в тази тежка ситуация.

„При мен и при хората, с които работя, не се случват така нещата”.

Това е кампания срещу премиера, срещу определени хора, един частен сюжет, който се приписва на общото развитие, отклонява вниманието, губим сериозния тон на разговора.

Няма уволнени полицаи след незаконния протест, няма да има такива случаи, заяви вътрешният министър и допълни, че има стройна система от наказания, съответни на нарушаването на правилата – забележка, вероятно ще има.

"Когато санкционираш полицай, трябва да си сигурен във фактическата обстановка. Те са били на протеста в ролята си на граждани, имаха основания да са недоволни и съм убедена че всичко това, което се опитваме да направим, ще промени голяма част от недоволството им".

От вчера се изплащат обезщетенията на напусналите служителите, те са около 3600 души, съобщи министър Бъчварова.

Обмисляме реформата, много е важна и нека никой не я разбира като самоцелно орязване на бройки. Смисълът на една реформа е да подобри качеството на работата, качеството на услугата.

Ситуацията в управляващото мнозинство Бъчварова определи като „доста интересна".