Археолози откриха средновековна сграда край Ивайловград. Тя е изградена от камъни, споени с хоросан, със зид, широк 1,10 м., с каменен плочник и с мраморни колони, съобщиха он Националния исторически музей.

Находката дава основание на археолозите да смятат, че близката крепост "Балък дере" не е просто стражева крепост, а замък, откъдето е бил управляван регионът.

"Балък дере" е един от основните археологически обекти, финансирани изцяло от Националния исторически музей. Средновековната крепост е добила популярност и под името "Родостица".

Снимка: БГНЕС
Обектът остава за дълго извън полезрението и на учените, и на иманярите, до археологическия сезон 2012, когато започна обработката на "нешлифован диамант", който постепенно показва своя блясък, смятат експертите от НИМ.

Оказва се, че крепостта очертава няколко граници - между България и Гърция, между Родопите и Тракия и между средновековната българска държава и Византийската империя.

В запазената архитектура личи късноантичният блясък. Археолозите са открили сгради и улица с канализация, които са унищожени от славянските нашествия през втората половина на 6-ти век. От този период обаче са съхранени множество предмети на бита –теглилки, ножове, куки за риба, тежести за станове и рибарски мрежи, глинени лампи, женски накити, битова керамика, както и неизменното огромно количество монети, в чийто център през 2009 година беше открито съкровище от края на 5-ти век.

Създаването на българската държава и нейният възход през 9-10-ти век също оставят своя белег на "Балък дере". Открити са основи на жилище с огнище, множество старобългарски коланни апликации, които показват, че е твърде вероятно през този период крепостта да е граничен бастион на българската държава по южната й граница.

През 11-ти век се стига до промяна във функциите на крепостта, населението започва да живее извън нейните стени, а върху големите сгради се формира некропол с богати гробове.

Снимка: БГНЕС

С превземането на Константинопол през 13-ти век се променя завинаги геополитическата конфигурация на Балканите и постепенно започва упадъкът на крепостта. Въпреки това са открити множество монети, луксозни керамични съдове, бронзов обков на книга с изображение на светци, както и архитектурни поправки на съществуващите вече сгради. Най-късно откритата находка е сребърна монета на кръстосеца Гийом II, управлявал атинското дукство в началото на 14-ти в.

Проучванията на крепостта "Балък дере" започват през 2004 г., а редовните археологически разкопки - през 2007 г. Културните пластове достигат дълбочина 2.20 м, като в тях са открити находки от 4-ти до началото на 14-ти век.

През 2010 г. тук бяха организирани разкопки, в които участваха студенти от Полша, Чехия, Русия, Турция, Финландия, Хърватия,Словения, Великобритания.