"При много от атаките срещу израелски интереси, се нападат места, където най-малко се очаква". Това заяви американският специален агент по национална сигурност Скот Стюард пред БНР. Експертът даде примери с Банкок, Азербайджан, проваленият атентат в Ню Делхи и сега успешната атака в България.
"Проблемът е, че в много случаи службите не си правят усилието да търсят следи за предварителна оперативна подготовка на атентати, а точно така е най-лесно да се разкрият терористи, които планират удар", смята експертът, разследвал първото бомбено нападение срещу Кулите-близнаци в Ню Йорк.
Според Стюард ако наистина се работи за издирването на терористи, в повечето случаи те могат да бъдат открити, дори да са самотни атентатори или независими малки терористични клетки.
"Дори да е независима терористична клетка, тя трябва да извърви през същия оперативен процес, за да извърши такъв атентат - трябва да имат помощници в страната, да извършат подробно наблюдение на потенциалните мишени, да сглобят взривното устройство, да изпратят извършителя", коментира Стюард. Според него по тази верига от действия има места, които е възможно да бъдат проследени и разкрити.
В последната си статия експертът включва България като мека цел за терористите заради атентата в Бургас, който по думите му най-вероятно е спонсориран от Иран.
" Те биха предпочели да действат в страна като България, където не само има много израелски туристи, но има иранско дипломатическо присъствие. В миналото сме били свидетели как иранците използват техните посолства, за да координират терористични удари. Така беше още в началото на 90-те при атентата в Буенос Айрес и скорошни нападения, като това в Ню Делхи", каза Стюард.
Според него една от възможностите е да става дума за някакви клетки на Ал Кайда или за местни джихадисти, особено щом в случая е използван фалшив американски документ за самоличност.
"Но съдейки по избора на мишената и мястото, където се случи, нападението много прилича на предишни удари на иранците. Честно казано през последните години в тези атентати не сме виждали Хизбулла да участва. Имало е два случая в САЩ, където са участвали членове на групировката "Куц", която е звено за операции в чужбина, част от ислямския революционен гвардейски корпус на Иран. В тези случаи те използваха иранци с американско гражданство, за да организират покушение срещу ирански дисидент, живеещ в Лос Анджелис и срещу посланика на Саудитска Арабия в САЩ", добави Стюард. Това според експертът значи, че иранците имат опит в организирането на атентати без помощта на Хизбулла.
"Според нас това се дължи на факта, че Хизбулла се промени през годините. Те бяха много по-радикални в миналото, но сега вече се превърнаха в политическа партия. Вярваме, че още имат много силно военно крило в Южен Ливан, но много се притесняват за своя имидж и да не им се слага етикетът на терористи. Ако в България атентатът беше на Хизбулла, би трябвало да очакваме много по-голям брой на жертвите ", заяви още Скот Стюард.