Имаше терористичен акт в България, извършен срещу цивилни. Доказателствата сочат съпричастност на Хизбулла – затова Великобритания е на мнение, че ЕС не може да остане безразличен към този вид терористично предизвикателство в неговите граници. Ако Общността не реагира, това може да постави гражданите й в още по-голям риск в бъдеще.
Мнението изказа по време на визита у нас британският министърът по европейските въпроси Дейвид Лидингтън. Темата за атентата на Сарафово и евентуалното включване на ливанската групировка в списъка с терористични организации на ЕС бе една от основните при разговорите му с българския външен министър Кристиан Вигенин.
Лидингтън потвърди, че има страни-членки на европейското семейство, които не желаят да направи крачка към включване на военното крило на Хизбулла в списъка. Пред госта си от Острова пък Вигенин подчерта, че липсата на единодушие по въпроса сред страните от ЕС не е резултат от позицията на България след бургаския атентат.
Двамата държавни мъже засегнаха и друга важна тема в двустранните отношения – високата имиграция от България към Великобритания. „Българските граждани, които идват у нас законно, за да учат, работят, плащат данъци, допринасят за обществото, са добре дошли”, заяви Лидингтън и припомни, че в края на 2013 г. преходните мерки за българи, които пътуват до Острова с цел да работят или да учат, ще отпадне.
Той посочи, че британското правителство въвежда програма за реформа на цялата си социална система. „Гражданите ни се сблъскват в много случаи със значителни ограничения на своето право да ползват социални помощи. В този по-широк контекст разглеждаме и правата за помощи на хора, идващи във Великобритания от други страни от ЕС и от трети страни”, каза още Лидингтън.