Отбелязваме 33 години от падането на авторитарния режим на БКП и Тодор Живков. На 10-ти ноември 1989 г. на пленум на ЦК на БКП Живков е свален от власт. Датата се възприема като начало на прехода на България към демокрация и пазарна икономика. Какво се промени? 

След 45-годишно социалистическо управление на днешната дата България започва своя преход към демокрацията и пазарната икономика. 

33 години от падането на режима на БКП
Снимка: bTV

Ако преходът беше човек, той щеше да е на христова възраст - работещ и може би съдал свое семейство с деца. Веселин Панчев и Антоанета Кръстанова също са родени през 1989. Той работи като адвокат в Шумен, а тя като парламнетарен сътрудник в Европейския парламент в Брюлсел.

„Аз съм социалист по убеждение още от своята юношеска възраст от 18- годишен членувам в БСП“, Веселин Панчев. 

33 години от падането на режима на БКП
Снимка: bTV

„Аз съм потомствена СДС-рка… За мой късмет и щастие моите идеи и разбирания резонират със синята идея“, казва Антоанета.

10 ноември е краят на една епоха и началото на друга, която и до днес разделя.

„За съжаление голяма част от обществото си спомня с носталгия за онези времена. Съжалението е за това, защото демокрацията не е успяла да очакванията на хората“, смята Веселин. 

33 години от падането на режима на БКП
Снимка: bTV

„Това, което най-много ме е отблъснало от разказите за режима са лагерите на смъртта и отнемането на собствеността на хората“, казва Антоанета. 

Децата на предхода вече пораснаха, а историците все още спорят дали преходът изобщо е приключил.

„Политическият елит е сменен. Най-малко последните година и половина-две показаха, че непрекъснато се сменят и политическите партии и възгледите на хората“, казва Веселин. 

„Не бих казала, че напълно се е сменил. Разбира се, има много нови лица в политиката. Това което мен най-много ме притеснява и младите хора в България е защо бивши кадри на БКП и ДС все още са в този политически елит“, казва Антоанета.

Снимка: btvnovinite.bg

След няколко кошмарни зими на прехода - режим на тока, купоните, фалитът на банките и хиперинфлацията, за мнозина последната крачка към края на промените е приемането на България в Шенген.