Заразените с коронавирус у нас вече са 142 души. Това съобщи на редовния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски.
В Добрич има четирима заразени, а вирусът стигна и до Шумен. Там е регистриран един пациент, който е постъпил за лечение в инфекциозно отделение. Неговият епидемиологичен път е Банско. Останалите нови регистрирани случаи са в София.
Трима са излекуваните от инфекцията. 84 са заразените мъже, а 58 са жените. Средната възраст е 42 г. Най-младият пациент е на 4 г., а най-възрастният – на 81 г. Смъртността в България е 2,1%.
Пациентка от София ще бъде изписана, както и тези в Плевен. Те ще бъдат освободени с 30 дни болничен лист и няма да имат право да напускат домовете си. По-голямата част от пациентите се лекуват в домашни условия. Състоянието им е от леко до средно тежко. В болниците се намират пациенти, които са от средно тежко към тежко състояние.
"Във ВМА има двама пациенти със заплашваща дихателна недостатъчност, но все още не са интубирани. Ако е необходимо, това ще бъде направено. Останалите пациенти са в средно тежко положение с двустранни пневмонии", обясни Мутафчийски.
В "Пирогов" продължава да е критично състоянието на пациент, който е интубиран. В другите болници няма пациенти, които да са в много тежко състояние.
Пациентът във Велико Търново е с двустранна бронхопневмония без белези на дихателна недостатъчност. Ако се развие такава, ще бъдат взети мерки.
Мутафчийски показа защитни шлемове, които се произвеждат у нас. Те са препоръчителни при манипулация на пациенти, заразени с коронавирус - интубация, промивка на тръбите, взимане на проби. Те също са дефицитни, както предпазните облекла.
Защитните шлемове ще се произвеждат по 200 бройки на ден. Вече се работи с тях в "Пирогов" и ВМА. Веднага щом има нови количества, ще бъдат разпределени приоритетно в болниците, където има настанени пациенти с коронавирус. Работи се и в насока произвеждането на защитни очила у нас.
„Няма нито един медикамент, който да е използван от 12-те, които се спрягат, че вършат работа. За нито един от тях няма сериозни клинични изпитания и няма медицински доказателства, че действат“, каза още Венцислав Мутафчийски.