11 държави към момента са потвърдили, че в условията на пандемията от коронавируса ще признават изтекли в периода от 13 март до 31 октомври 2020 г. български лични документи, съобщават от пресцентъра на МВнР. Страните, предприели тази стъпка, са Австрия, Великобритания, Гърция, Ирландия, Катар, Норвегия, Словакия, Турция, Франция, Хърватия и Чехия. ​

Други 7 държави към момента признават със специални условия изтекли български лични документи – Словения, Португалия, Черна гора, Босна и Херцеговина, както и Иран, Индонезия и Нигерия. 

Словения ще признава до края на юли 2020 г. български лични документи, които изтичат по време на епидемията. Португалия ще признава за валидни всички документи за самоличност, португалски и на чужди граждани, пребиваващи в страната дългосрочно, чийто срок на валидност изтича от 1 март до 30 юни 2020 г. 

Черна гора ще смята за валидни изтичащи лични документи (паспорт, лична карта и шофьорска книжка) на граждани, намиращи се на територията на Черна гора по време на обявеното извънредно положение. Босна и Херцеговина  позволява на чуждите граждани, включително и български, които не са напуснали държавата заради мерките във връзка с COVID-19 и чиито документи са изтекли или предстои да изтекат, да продължат своя престой в страната.

Заради ситуацията с коронавируса Иран  удължи автоматично с 3 месеца визите на всички чужди граждани, намиращи се на територията на страната. Индонезия и Нигерия изразиха готовност да съдействат на български граждани с изтекли документи, които искат да се завърнат в България. 

По указания на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева ръководителите на всички български задгранични представителства миналата седмица поискаха от държавите, в които са акредитирани, по изключение да разрешават на българските граждани да се прибират в България, дори ако документите им за самоличност са изтекли. България реципрочно ще пропуска техните граждани с изтекли документи. 

Сънародниците ни с изтекли лични документи, които се намират в държава, която не ги признава, могат да се завърнат в България с издаден от съответната ни консулска служба временен паспорт. Тези български граждани, които нямат възможност да се завърнат в страната ни и имат спешна и обоснована необходимост от подновяване на изтеклите си лични документи, могат да подадат заявление за подновяване като предварително си запишат час в съответната ни консулска служба. 

Разделът за електронни услуги на сайта на МВнР, създаден при предишното ръководство на министерството по проект за 450 000 лв., никога не е работел пълноценно. Чрез него е имало едва две заявки, тъй като е бил проектиран да се използва с КЕП, издаден само от България. Разделът в момента е спрян като предстои да бъде обявена обществена поръчка за нова разработка с цел да бъде активен от август 2020 г., съобщават от МВнР.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация