САЩ остават ангажирани в мирния процес в Близкия изток след решението на президента Доналд Тръмп да признае Ерусалим за столица на Израел. Това заяви постоянният представител на Вашингтон в ООН Ники Хейли пред останалите членове на Съвета за сигурност на организацията, предаде Франс прес.

"Разбирам, че промяната е трудна за другите членове на международната общност. Но нашите действия целят да се постигне напредък на каузата на мира. Ние искаме едно договорено по пътя на преговорите споразумение и господин Тръмп не е формулирал позиции относно пределите или границите", каза Хейли. Тя допълни, че статуквото е запазено на светите места в Ерусалим.

Хейли каза, че САЩ не се стремят да променят каквито и да е договорености относно светите места в града, в това число и за Храмовия хълм. Тя припомни, че в изявлението си в сряда, Тръмп е призовал за запазване на съществуващото статукво, предаде ТАСС.

Според Хейли САЩ са единствените възможни посредници за разрешаването на конфликта в Близкия изток, допълва Франс прес.

Администрацията на Тръмп работи по нов мирен план за Близкия изток, но Хейли не предостави подробности, допълва Асошиейтед прес.

Снимка: Reuters

Постоянният представител припомни, че минали израело-палестински споразумения са били подписвани на моравата в Белия дом и че, ако бъде постигнато ново споразумение, има добра възможност то да бъде подписано също на това място, защото САЩ се ползват с доверието и на двете страни.

Хейли призова всички страни да смекчат изявленията и действията си в предстоящите дни и допълни, че онези, които използват изявлението на Тръмп за Ерусалим като претекст за насилие, ще покажат, че те са неподходящи партньори за мира.

Заседанието на Съвета за сигурност бе спешно свикано от Швеция, Франция, Италия, Великобритания, Боливия, Уругвай, Египет и Сенегал.

Снимка: Reuters

Някои от тези страни, по-специално Швеция, Египет и Боливия, смятат, че американското решение нарушава резолюциите на ООН, отбелязва Франс прес.

"Става дума за нарушаване на международната легитимност", подчерта постоянният представител на Египет Амр Абутала, говорейки за Ерусалим като за град под окупация.

Руският постоянен представител Василий Небензя и британският постоянен представител Матю Райкрофт призоваха страните за сдържаност. Небензя припомни, че няма алтернатива на решението с две държави.

Снимка: Reuters

Френският постоянен представител Франсоа Делатр подчерта, че без споразумение за Ерусалим няма да има мирно споразумение. Той каза, че историческата и религиозната значимост на Ерусалим го правят един от ключовете към решението на израело-палестинския конфликт, но също и към запазването на регионалната и международна стабилност.

Италианският постоянен представител Себастияно Карди подчерта, че Италия ще запази посолството си в Тел Авив.

Уругвайският му колега Елбио Росели спомена за мечтата на Джон Ленън за световен мир и каза, че се надява тя да може да се приложи и в Близкия изток.

Снимка: Reuters

В началото на заседанието специалният координатор на световната организация за близкоизточния мирен процес Николай Младенов каза, че ООН е "изключително обезпокоена от рисковете от ескалация на насилието" след решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да признае едностранно Ерусалим за столица на Израел. Той говори чрез видеоконферентна връзка от Ерусалим.

Същевременно главният палестински преговарящ Саеб Еракат каза пред телевизия "Ал Джазира", че палестинците няма да говорят със САЩ докато Тръмп не промени решението си за Ерусалим, предаде Ройтерс.