Процедурата по напускането на Великобритания от Европейския съюз ще бъде дълъг и мъчителен процес с много неясноти. В Брюксел се състоя неловка и мъчителна среща на британския премиер в оставка Дейвид Камерън и лидерите на Европейския съюз.
Резултатът от референдума във Великобритания за излизане от Европейския съюз е най-големият шок за политическата система на континента след падането на Берлинската стена, смятат анализатори. Според тях, ефектът ще се усеща с години.
Ясна позиция на Европейския съюз по темата все още няма. Няма и процедура, по която лидерите на ЕС да задължат Великобритания да задейства процедурата бързо.
Тази вечер предстои и последната вечеря на лидерите на Европейския съюз с 28 души на масата. От утре сутрин, те ще останат 27.
Извънредното заседание Европейският парламент започна още тази сутрин. Лидерите приеха резолюция, призоваваща Лондон незабавно да задейства процедурата по чл. 50 от Лисабонския договор за напускане.
Депутатите освиркаха лидера на кампанията за излизане на Кралството от съюза Найджъл Фараж, който влезе в словесен двубой с колегите си. „Когато дойдох тук преди 17 години и заявих, че искам да поведа кампания за напускане на ЕС, вие всички ми се смяхте. Смяхте ми се, а сега не се смеете”, заяви Фараж пред европейските депутати.
Преди началото на срещата на върха пред Буднестага Ангела Меркел успокои, че съюзът от 27 страни е достатъчно силен, за да издържи на излизането на Великобритания. Тя обаче предупреди, че в преговорите Лондон няма да може повече да се възползва от отстъпките, от които се облагодетелстваше по време на своето членство.
„Има и ще има ясна диференциация дали една страна иска да бъде член от европейското семейство или не. Който иска да излезе от семейството, не може да очаква същите привилегии, каквито е имал преди, без да има и задължения”, поясни Меркел.
След сигналите от Лондон, че правителството няма да бърза със задействането на процедурата преди да бъде изработен модел за бъдещите отношения, премиерът Дейвид Камерън изрази надежда процесът да бъде възможно най-конструктивен.
„Когато напускаме Европейския съюз, ние не обръщаме гръб на Европа. Тези страни са наши съседи, наши съюзници и партньори и аз много ще се надявам ние да намерим възможно най-тесните връзки в търговията, сътрудничеството и сигурността, защото това, което е добро за нас, е добро и за тях”, поясни той.
Очаква се 27-те да насрочат специална среща на върха през есента, на която да бъде обсъдено напускането на Великобритания.
Позицията на България
Днес българският Министерски съвет излезе с официална позиция на страната ни за резултатите от британския референдум.
„България уважава волята на британските граждани, като в същото време ще акцентира върху необходимостта Европейския съюз да демонстрира сила, единство и прагматизъм и да вземе навременни и адекватни решения за последващи действия. Не бива да се допуска период на несигурност, който може да има сериозни политически и икономически последствия”, пише в съобщението, разпространено от пресцентъра на Министерски съвет.
Българският премиер Бойко Борисов очерта и своето мнение. Той обясни, че е изложил пред колегите си от ЕНП тезата, че „двойният аршин в ЕС продължава да играе лоши шеги” и даде пример с отношението към членството на България и Румъния в Шенген.
„Европейският парламент казва „Да“, Европейската комисия казва „Да“, всички са съгласни, че България и Румъния са спазили всички изисквания, институциите са си казали мнението и изведнъж една държава казва „Не“ и години наред това се протака. Това дава основание на много други държави все повече да изявяват претенции и вместо да ставаме по-единни, ставаме по-разединени. Надявам се това да послужи за урок в Европа“, категоричен бе премиерът.