Няколко десетки души са потърсили и получили медицинска помощ след силните трусове в Централна Италия през последните часове.

Частично разрушени къщи, откъртени балкони, паднали покриви, а на места и затворени пътища заради паднали късове скали. Въпреки пораженията по сградите и инфраструктурата, само няколко души са потърсили медицинска помощ след труса. Сред тях няма тежко пострадали. Уплахата обаче е била много силна.

Няма информация за пострадали или загинали българи, съобщи външно министерство. От там уточняват,че българското посолство в Рим е във връзка с местните власти и следи ситуацията.

Първият трус удря на около 60 км южно от древния град Перуджа, със сила от 5,4 по Рихтер. Последва и втори по-мощен трус - коригирана беше силата му - от 6,4 на 5,9 по Рихтер.

Снимка: Reuters

Земетресението е усетено и в столицата Рим. Има срутени сгради и паднала мазилка в района на епицентъра. На много места трусовете прекъснаха електричеството и затвориха пътища. 

„Преживях земетресението в Лакуила, но тогава не ме беше толкова страх, колкото сега. Трусовете продължиха цяла нощ, на всеки пет минути трус -  втора, трета, четвърта степен”, споделя Мауро Виола, жител на Чампи.

"Искам да благодаря на тези, които работят в дъжда в засегнатите от земетресението зони. Цяла Италия прегръща силно хората, които отново пострадаха", написа вечерта в "Туитър" италианският премиер Матео Ренци.

Трусът събуди спомените за земетресението в Аматриче от 24 август, при което загинаха близо 300 души.

Специалисти от Националния институт по геофизика и вулканология съобщиха данни от сравнителния анализ на двете земетресения, засегнали една и съща зона през тази година. Причина за бедствието е снижаването на земни пластове с 20 см по посока на Тиренско море.

От 24 август досега в тази зона на площ от 40 квадратни километра са регистрирани 20 хил. труса, от които 15 с магнитуд от 4-5 степени и 250 между 3 и 4 степени. Макар и анализираните трусове да не се смятат за продължение на едно и също земетресение, те се оценяват като незатихващо явление, чийто епицентър се измества на север.