Мизия има спешна нужда от доброволци и дарители. За помощ призоваха от местната власт и кризисния щаб.
В града продължава денонощното изпомпване на водата. Работят екипи на пожарната и Гражданска защита от 15 области в страната. Доброволците обаче към момента са едва четирима. Те помагат на възрастните жители, които не могат да се справят сами.
На пострадалите са необходими: кофи, лопати и гумени ботуши. Не достигат и автомобилите, с които да се извозва унищожената и изхвърлена от наводнените домове покъщнина, както и животинските трупове. Остра е нуждата и от препарати за дезинфекция и храни.
От БЧК отново призоваха производителите и търговските вериги да дарят готови за консумация трайни консервирани храни с достатъчно голям срок на годност.
Подробности за кампанията на bTV „Да помогнем след потопа” вижте тук!
Стотици трупове на животни и птици
Повече от седмица след потопа в наводнените имоти в Мизия има стотици трупове на животни и птици.
Разлагащо се месо от фризерите плува още във водата или се въргаля по отводнените улици. Събрани в чували мъртви животни стоят неприбрани.
Въпреки това в много от наводнените къщи все още не може да се стигне до стопанските сгради. Няма и с какво.
Няма апокалиптична картина
В „Тази сутрин” директорът на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) Пламен Моллов заяви, че „няма такава апокалиптична картина”. По думите му агенцията извършва всички необходими професионални действия. Седем души са на терен, а всеки ден по две коли извозват труповете на животните към екарисажа в Шумен.
Към момента са транспортирани около 8000 птици, 2000 зайци, 150 овце, 170 свине, 190-200 кози. Те се затварят в торби на отделни площадки, от където се вземат за извозване. След изтеглянето на животните местата, на които са били, се дезинфекцират, обясни още Моллов.