Не считам, че компромисът в съдебната реформа е на всяка цена. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев по време на втория ден от ежегодната среща на българските посланици, като подчерта, че няма никакви резерви към вчерашното споразумение.
„Съдебната реформа е реформа на реформите. Промяната на Конституцията е акт на национално отговорно действие, на демократичност и доказателство, че многообразието добавя стойност за демокрацията”, посочи той.
Държавният глава каза още, че съдебната реформа ще подобри позициите на страната на международно ниво и ще помогне за отстояването на националните интереси на България, в това число и ускоряване на влизането ни в Шенген.
Плевнелиев допълни също, че според него реформата е "изключителен акт на социална отговорност" и смел акт на демокрация.
„Докато други се оплакват, ние действаме и имаме поне десет сектора, където се правят реформи, много от тях напреднали”, добави той.
Президентът посочи като основни проблеми за страната кризата на отношенията на ЕС с Русия, украинската и гръцката криза, невижданата досега емигрантска вълна, както и популизма, който залива Европейския континент.
Труден въпрос е възможността за референдум в Обединеното кралство за оставане или излизане от ЕС, посочи държавният глава. Кризите са преплетени помежду си и си влияят, каза Плевнелиев. Ако се провалим с Третия спасителен пакет за Гърция това ще се отрази на решението на британското общество да остане в този велик проект за човечеството наречен Европейски съюз, допълни той.