Трябва да се обединим около това, че човешки живот не бива да бъде губен от огнестрелна рана на границата на Европа. Това каза в студиото на „Тази събота” говорителят на Върховния комисариат по бежанците на ООН Борис Чеширков във връзка със смъртта на нелегален имигрант след сблъсък с български граничен патрул.
Той подчерта, че организацията цени и уважава работата на МВР по охрана на границата, но тя не трябва да е за сметка на търсенето на убежище. Чеширков посочи, че според международното право преминаването на граница с цел търсене на убежище не е закононарушение.
„В момента няма законови пътища към Европа (...) няма хуманитарни визи, които да позволят на хората да пристигнат по законов път (...) липсват програми за разселване”, заяви още той. По думите му така имигрантите биват тласнати в ръцете на каналджии и предприемат рисковани пътувания.
„Никой не би рискувал своя живот или живота на своето семейство, ако имаше алтернатива”, категоричен беше Борис Чеширков.
Две престъпления още с влизането
Бившият главен секретар на МВР проф. Николай Радулов на свой ред посочи, че е проявяван хуманизъм, когато става въпрос за бягащи от война семейства, но сега се вижда промяна в профила на имигрантите – „млади хора, групирани и организирани” (подобна теза изказа вчера и сегашният главсек Георги Костов – б.р.).
По думите му групите правят по две престъпления още с влизането си – пресичат нелегално границата и унищожават личните си документи, както са били посъветвани от каналджиите. В конкретния случай от Средец, Радулов нарече над 50-имата чужденци „организирана престъпна група”, която е оказала и съпротива на полицията.
Според него мъжете не са искали да бъдат регистрирани у нас и целта им е била „обетованата земя Германия”. Бившият главен секретар на МВР изрази мнение, че полицаите от патрула са си „свършили работата, за която са се заклели, това не е причина и повод за награждаване”. Той категорично се обяви срещу тяхното „оплюване”.
По думите му полицията е изоставена от ръководството на МВР, все още не е компенсирано съкращаването на стотици гранични полицаи от преди няколко години, а интегрираната система за наблюдение на браздата е зле проектирана и реално не върши работа.