Бурното море у нас взе жертва през почивните дни. Мъж загуби живота си в опит да извади от морето двама чужденци в Созопол. 

„След работното време двойка англоговорящи решават, че на собствен риск ще влязат да се къпят, но попадат на течение покрай скалите което ги изнася навътре в залива“, каза за случая Иван Георгиев от Института по водна безопасност.

Спасителите предупреждават туристите да не рискуват и да не предприемат сами подобни спасителни акции, ако някой се дави пред очите им.

Няколко часа по-рано ситуацията за същите спасители, които са извикани при този инцидент, била особено критична. 

Всичко започва с двама души от една компания, които влезли да се къпят в морето, но изгубили сигурността си във водите му и започнали да се давят. Техни приятели, опитвайки се да им помогнат, попаднали в същата рискова ситуация.

Иван Георгиев посочва, че от 15 години спасителите не са имали такъв сериозен инцидент с групово давене. В инцидента животите на 8 човека били застрашени.

„Спасителите, влизайки да ги спасяват, се оказват с по двама на спасителния буй. В такива моменти плажът остава неохраняем, защото всички спасители в този момент са в морето”, коментира още той.

"Апелирам - ако намерите подходящи плаващи предмети, разхвърляйте ги в обсега на пострадалите, ако е възможно, но не застрашавайте личното си здраве и живот, защото по този начин вие застрашавате и цялата бъдеща спасителна операция и съответно увеличаваме броя на бедстващите хора", заяви Иван Георгиев.

Въпреки проблемът с намирането на спасителите концесионерите обещават спокойно лято.

„Всички плажове са обезпечени със спасители и медицински екипи. На плажа в Поморие, на който се намираме, има 8 поста и 16 спасители”, казва Кирил Спасов от Асоциация на концесионерите на морски плажове.

Снимка: БГНЕС

От началото на сезона регулярно се вземат проби и за чистотата на морската вода - и от РЗИ, и от независима частна лаборатория.

„Правим мониторинг. Резултатите от водата са чисти. Стандартът е един и същ, работим си по стандарт за пробовземане, включително и за микробиологията си има стандарт за работа”, коментира Фатме Али, химик-аналитик

По двама спасители на пост ще има до края на август. След това концесионерите имат право поетапно да ги закриват. От МВР уточняват, че всички случаи на удавяния от началото на сезона са станали или на неохраняеми плажове, или извън работното време на спасителите.