Премиерът Бойко Борисов и румънският му колега Емил Бок прерязаха днес лентата на новата фериботна линия по река Дунав при Никопол-Турну Мъгуреле. Подробности по темата дава нашият репортер Константин Караджов.
Премиерът и председателят на Народното събрание първо прелетяха реката и след като кацнаха в Турну Мъгуреле преплаваха в обратна посока с румънския ферибот. В този тесен участък Дунав е широк само 800 метра. Платформите го прекосяват за не повече от 15 минути. Тук обаче ги чакат от 18 години.
Съоръжението е струвало 13 милиона лева. По-голямата част от парите са по европейската програма ФАР.
"Или това, което по-простичко мога да кажа - има ли транспорт, има ли движение - има живот. Иначе има забрава”, коментира премиерът Борисов.
"Желаем да построим още най-малко два моста на Дунав. А също така да построим и водноелектрически централи”, призна министър-председателят на Румъния Емил Бок.
България е заплашена от 70 милиона евро глоба заради забавянето на втория мост при Видин. След седмица трябва да стане ясно дали Европейската комисия ще уважи усилията на София и Букурещ срокът да се удължи. Премиерът обясни на жителите на Никопол защо това е толкова важно и за тях:
"За да можем да построим този мост с европейски пари. Иначе трябва да вземем от вас парите и да ги направим на мост”.
Засега всяка от двете платформи ще прави по един курс на ден. Таксите в едната посока са 2 евро на човек, 12 евро за лек автомобил и близо 100 евро за камион. Ако догодина България и Румъния влязат в Шенгенската зона, ще отпадне паспортният контрол на границата.
Никопол е един от градовете у нас с най-голяма безработица и нисък стандарт на живота. Затова днешното откриване на ферибота се посреща от властта и бизнеса тук с надежда за съживяване на търговията и туризма.
В града днес е пазарен ден. Пазарът обаче е пуст, а отворените сергии се броят на пръсти. Купувачи почти няма.
В Никопол живеят около 5 000 души. Има само едно работещо предприятие с 30 служители. Един от заводите, който скоро отново ще заработи тук и ще даде работа на 150 души е този за хартия. Директорът му признава, че решението за отваряне на вратите е свързано с откриването на ферибота.
Кметът на града също разчита на оживление заради новата придобивка.
"Надявам се с откриването на тази връзка бизнесът малко да напредне и да се развият отношенията и в търговията”, признава кметът на Никопол д-р Валерий Желязков.
Освен развитие на бизнеса, тук очакват и румънските туристи.

Снимка: БГНЕС