Остри реакции ден след искането на президента Румен Радев за референдум с въпрос дали България да се присъедини към еврото от 2026 година.
Някои от партиите са категорични в едно - искането е противоконституционно и не може да бъде допуснато дори до разглеждане в Народното събрание (НС).
На другия полюс има партии, които смятат, че това е изключително полезно – сред тях са „Възраждане“ и „Величие“, „Има такъв народ“ и МЕЧ.
И нещо интересно - искането на президента изобщо не е внесено в Народното събрание и засега то е само устна заявка. Когато бъде внесено, то трябва да бъде разпределено на комисията по конституционни и правни въпроси, както и на бюджетната комисия.
От техните решения зависи дали референдумът ще бъде допуснат. Ако бъде, Румен Радев трябва да насрочи дата.
Засега президентът не е предприел никакви действия за провеждането на референдум, обяви Наталия Киселова. Ясен е единствено въпросът – „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
„Към момента в НС няма внесено такова предложение, тоест това е намерение. Когато бъде внесено, се надявам да бъде добре мотивирано. Така както беше представен въпросът без мотивите е спорен“, коментира председателят на НС.
Според ГЕРБ парламентът даже не трябва да разглежда този въпрос, защото е противоконституционен.
„Този въпрос е решен с международния договор отдавна, в който сме се съгласили да въведем еврото и тук е играта на Радев с датата. От една страна той цели да е все пак „за“ еврозоната, а от друга страна, иска да си играе със страховете на хората и да разбие управляващото мнозинство“, каза Бойко Борисов.
„Щом условията бъдат изпълнени по конвергентния доклад, автоматично трябва да приемем еврото и Конституционният съд вече е казал, че по този въпрос не може да има референдум, така че за мен и за нашата коалиция и нашата партия този референдум е противоконституционен“, коментира Кирил Петков.
Против референдум се обявиха и от „ДПС-Ново начало“ и от АПС.
„България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното ѝ място в европейските демокрации, опитвайки се да внесе раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване“, посочи Делян Пеевски.
„Нашата евроатлантическа ориентация е дефинитивна. Ние сме били на тази позиция и когато сме били в управлението на страна, и в опозиция“, каза Джевдет Чакъров.
„Възраждане“ се обявиха за референдум.
„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това“, заявиха от партията.
Подкрепа „за“ провеждане на референдум дойде от участниците в управлението – „Има такъв народ“.
„Ние от ИТН подкрепяме идеята на Президента да се питат гражданите. Аз съм за това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение“, написа Слави Трифонов.
„Величие“ поздравиха президента за идеята за референдум.
„Мога само да кажа поздравления на президента като единствения политик с влияние, който наистина взима предвид интересите на народа, а не някакви външни интереси“, каза Ивелин Михайлов.
Реакция дойде и от МЕЧ. Радостин Василев написа, че партията му ще подкрепи референдума. „Народът на България трябва да решава своята съдба, а не група мошеници в Народното събрание“, добави той.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK