Нов закон у нас ще бори както прането на пари, така и рисковете за финансиране на тероризма. Проектът мина на първо четене в парламента и цели изваждането на страната ни от така наречения „сив списък“.

Законът е на Министерски съвет и е мотивиран така:

„Международните компании имат забрана да инвестират в държави които са в сивия списък за пране на пари. това намалява възможността и за нови работни места“, заяви Георги Георгиев, министър на правосъдието.

И конкретните мерки:

„Разширяваме кръга лица така че да не могат тези, които са осъдени вече за престъпления през близки и роднини да успяват да изпират капиталите и да ги влагат в българския бизнес“, каза Георгиев.

ПП-ДБ подкрепиха проекта, но имат и свои идеи кое да се подобри.

„Ще предложим повече проверки на санкционираните лица и свързаните с тях лица.  И третиране на всички техни транзакции като съмнителни и докладването им на НАП“, обясни Божидар Божанов, ПП-ДБ.

От „Възраждане“ смятат, че текстовете са твърде рестриктивни.

„Дават прекомерна власт на ДАНС и на КФН да тормозят българските фирми. Застрахователни и презастрахователни дружества например. Там се въвеждат изисквания за обвързани лица, субективни критерии за добра репутация. Как се преценява добрата репутация?“, каза депутатът от „Възраждане“ Димо Дренчев.

Според тях на ограничения трябва да подлежат само лица, вече осъждани за действия срещу финансовата система на страната.

Ако законът бъде приет, България има сериозен шанс да излезе до 2026 година от сивия списък за пране на пари, допълват от партията.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK